301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Nisan 2018 - Salı 21:21 Bu yazı 339 kez okundu
 
Nazmi Çoban İktidarında, Artık Sona Doğru!
Tekin Sönmez
 
 

Her canlı fanidir. Kimi erken, kimi geç ölür. Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın gerçek ömrü uzun olsun, ama Belediye Başkanlığındaki  ömrünün sonu yaklaşıyor. Saray halkı da, yandaşları da onun artık pilinin bittiğini, bu ilçeye daha fazla yararlı olamayacağını söylüyorlar.

Değerli okurlarım; Uzun yıllardır bu köşenin yazarı ve kamuoyu takipçisi olarak, bir falcı gibi davranmadan, seyrine göre olayları izleyip okuyucularıma hep doğru haberler ve bilgiler vermeye çalıştım ve çalışıyorum.

Ne var ki, oluşan bazı siyasi nitelikli olaylar ve hayatın gidişatı, her şeyi bilmek ve görmek için zaten falcı olmayı gerektirmiyor.

 Mesela, iki  dönemden beri Saray Belediye Başkanlığını yürüten Nazmi Çoban’ın siyasi geleceğini okumak için, artık hiç de falcı olmak gerekmiyor. Çünkü, onun bütün icraatı ortada. Saray halkına vermek istediği, verdiği ve bir türlü veremediği bütün hizmetler, yapılan vaatlerin sadece bir parçası olarak  görünüyor. Daha doğrusu öyle bile görünemiyor, çünkü ortada rutin hizmetlerin dışında belirgin ve göz dolduran hiç bir hizmeti yok.

Birinci hizmet dönemini işi tanıma, ısınma ve planlama dönemi olarak kabul edersek, bu son ikinci dönemde beklenen iş ve hizmetleri savsaklamaktan başka o ne yaptı ki?

YOLLAR, PARKLAR VE BAHÇELER BELEDİYELERİN AYNASIDIR

Nazmi Çoban göreve geldiğinde, ilk olarak partili arkadaşlarıyla arasını bozdu. Onun seçilmesi için kapı kapı dolaşan ve her türlü emek ve yardımı ondan esirgemeyen kendi ilçe teşkilatına sırtını çeviriverdi. Bu durum, onu bu göreve aday gösteren partisinin aleyhine önemli bir işaret oldu.

Partisinin Milletvekilleri araya girmesine rağmen, ilçe teşkilatı ile Çoban arasında bir sıcaklık ve ilçe halkı yararına olabilecek bir yakınlık ve işbirliği sağlanamadı.

O nedenle, özellikle bu ikinci dönemde partisinin ilçe teşkilatı ile Başkan Çoban, ayran içtiler ayrı düştüler.

 Çoban, ilçenin yol-su-kanal gibi alt yatırımlarında zorunlu olarak İller Bankası’na borçlandıysa da, hangi hizmete, hangi vadede ne kadar borçlandığı  konusun da Saray halkına herhangi bir bilgi verilmedi. Yani Çoban konuştuğu gibi şeffaf ve hiçbir zaman da insanlara karşı dürüst olmadı.

Çoban, şehir içi yollarının Belediyelerin aynası olduğunu bildiği halde, bu ayna, çekilen bir sürü sıkıntıdan sonra halkın yüzüne çok geç yansıdı.

Kanal alt yapılarından sonra yapılmak için kırılıp dökülen, mevsimine göre bir toz ve çamur deryasına dönen yollar, halkı canından bezdirdi. “Ha biter, de biter” diye bitmesi beklenen çalışmalar, tam bir yılan hikayesine dönerken, Saray halkını tarifi imkansız biçimde kızdırdı ve  üzdü. Halende bir türlü bitiremedi ve bu gidişatla biteceği de yok. Ama vatandaşın sabrı da bitti.

Hizmet için borçlanma da gerekliydi, ancak alacağın da borcun da iyi hesaplanması gerekiyordu. Bu işlerin kimlere ihale edildiği, yapılan bütün ihalelerde Belediyenin dolayısıyla Saray halkının hak ve hukukunun ne kadar gözetildiği, bir türlü beceremedi bay Çoban.

Taşerona yaptırılan işler konusunda öyle dedi-kodular duyduk ki, her biri mide bulandırmaya yetip arttı . Küçük bir örnek vermek gerekirse, Belediyede çalışan kimi personelin aylık ücretlerini, Belediye yerine taşerondan aldığının söylenmesi, kuşkuları iyice artırıyordu.

YA ÖTEKİ HARCAMALAR

Her konuda halkı bilgilendirmek için Atatürk heykelinin bulunduğu meydana dev bir TV ekranının kurulması uygundu. Ancak, bu ekranın kuruluşunun, iyi hesap ve pazarlık edilmeden Belediyeye çok pahalıya mal edildiği söyleniyordu. Bu konuda da doyurucu bir açıklama yapılmamıştı.

İlan ve reklamlara verilen paralarla, her yıl yapılan festivalde yandaş sanatçı ve yakınlara ödenen paralar, Saray Belediyesini zorlayan birer “kambur” olarak görülüyordu. Verilecek, çok sayıda başka örnek de var. Ama, halka bilgi vermek kimin umurundaydı?

Özetlersek, yasal yardımların dışında iktidardan fazlaca yardım görmeyen Belediyenin, gelirlerini çok iyi ve tasarruflu kullanmadığı ve yapılmak istenen işlerde savurgan bir tutumun içinde olduğu gözlendi ve hep söylendi.

BELEDİYE İÇİNDE, ÇARPIK OLAYLAR

 Nazmi Çoban’ın, bu iki dönemi kapsayan Başkanlığında, bölgenin saygın belediyesi olarak bilinen Saray Belediyesi içinde de bazı çarpık ve sevimsiz olayların yaşandığı gözlendi. Mesela, Arif Naci Öngören adlı Başkan Yardımcısı’nın, Belediyede staj gören  kimi lise öğrencilerini içkili bir lokantaya götürmesi, alkol alıp fenalaşan üç öğrencinin hastanelik olması,  bu olayın eğitim çağındaki çocukları bu duruma sokmaya kimsenin hakkı ve yetkisi olmadığı hususu, Saray halkının gözünden kaçmadı. Savaş Korucuoğlu belediye personeli mi taşeron elemanı mı halen bilen yok.

İşin daha da önemlisi, Belediye içinde bir “Cinsel Taciz Olayı”nda yaşandı. Dilaver Perçin adındaki başka bir Başkan Yardımcısı, Belediyede çalışan bir bayan memura, Belediyedeki  görevi başında cinsel tacize uğraması da ayrı şaibe.

Olayın duyulması üzerine Belediye Başkanı Çoban memuruna sahip çıkmak yerine, üstelik bu memura susması için baskı da yapınca, olay mahkemeye taşındı. Ve, tacizci Başkan Yardımcısı,  mahkemece tam 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu utanç verici olayın, Başkan Çoban’ı hiç de tedirgin etmediği gözlendi ve Çoban bu tacizden dolayı sanık sıfatıyla mahkeme de ifade verdi.

Birer “Skandal” olarak nitelenen bu gibi çirkin olayların, Belediyede görünmeyenleri ve duyulmayanları da vardı, ancak halk her şeyi kolayca  sezebiliyordu.

ÇOBAN’IN, HİÇ Mİ HİZMETİ OLMADI?

Oldu tabii. Zamanında bitirilemeyen ve dedikodu üreten altyapı hizmetlerini, bütün sıkıntılara rağmen yine de yapılmış hizmetlerden saymak gerekir.

 Onun, muhalif partinin bir Belediye Başkanı olduğunu herkes biliyor. Muhalefetten olup da, nice başarılı hizmetler yapan başka Belediye Başkanları olduğunu da halkımız biliyor. O sebeple, muhalefetten olmayı, hizmet için çok bir engel olarak görmemek gerekir.

Saray ilçe merkezinde doğal bir “Kaplıca Suyu” bulundu. Bu durum, ilçemiz için çok büyük bir şans ve kazançtı.

Suya ait tesislerin kurulması ve anlaşmalı olarak işletilmesi için, bu işte tecrübeli bir şirket çalışmalara başladı. Saray ilçesi ve halkı için bu durum, çok önemli bir ekonomik ve sosyal kazançtı. Kısa sürede tanıtımlar yapıldı.

Bu konuda maruf ve güvenilir bir şirket işi üstlendiği halde,  parti  adına yapıldığı ya da kişisel olduğu söylenen kimi çıkar ilişkilerin dedikodusu da yapılınca, bu konu da sulandırıldı. Bunun sebebi de , tabii ki Nazmi Çoban oldu.

Bütün eleştirilerimize rağmen, Çoban’ın böyle bir tesisin Saray’a kazandırılmasındaki gayretini, emeğini elbette takdir etmek gerekir. Ama, kendisinden beklenen hizmetleri yeterli olamadı.

Çünkü, gerek ilk dönemde, gerekse şimdiki dönem için Nazmi Çoban’ın seçilmesi halinde yapmayı vaat ettiği hizmetlerin hiçbirini  yapamadığı ya da yapmadığı ortada.

İktidarın, Türkiye genelindeki yanlışlarının çok açık olarak görülmesi, Nazmi Çoban’ı ve partisini öne çıkardıysa da, Çoban’a olan halk desteği artık tükenmiş durumda.

Yaygın olan söylentiler ve küçük bir ilçe olan Saray’daki söylentiler, 11 ay sonra yapılması planlanan yerel seçimlerde, partisinin Çoban’ı tekrar aday göstermeyeceği ortada.

Adaylığının tekrarlanması durumunda ise,  iktidarın bu defa Nazmi Çoban’ı “al-aşağı” edip, Saray’da Belediyeyi ele geçireceği söyleniyor.

Bunun sorumlusununsa Çoban değil, onu tekrar aday gösteren partisinin olacağını dillendirmeyen yok.

   İlçemiz için hayırlı olması dileklerimizle…

 
Etiketler: Nazmi, Çoban, İktidarında,, Artık, Sona, Doğru!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
NEREDE?
YENİ DOĞMUŞ BEBEK GİBİ
NE OLACAK BU ALMANYA'NIN HALİ?
YUMURTANIN İRİSİ
NE DESEM?
NE BAKIYORSUN?
NASIL YARAMAZ?
ZIMPARA KÂĞIDI
NAMAZ
ANCAK İSTANBUL KADISI OLURSUN
NAH İNDİRDİ!
MÜJDE
Tilkice, Siyaset ve Politika
Bir Baba Hikayesi
MÜHENDİS
Öğretmenlik Anne, Baba Ve Abi Olmaktır
Bir Öğretmen Hikayesi
MUM
Okunmaya Değer Çok Güzel Bir Hikaye...
Yaşanmış Bir Hikaye
MUCİZE
MOSMOR OLACAKTIN
MOKOKO
MEZAR TAŞI
MEZAR SOYGUNCUSU
MERAKLI ÇOCUK
MELEK
MASUM ŞEYTAN
MASKELİ BALO
MAKİNE
MAKBUZ
MAKAS
PADİŞAHIN KÖPRÜ VERGİSİ
KÜFÜRBAZ
KUŞ YEMİ
KURU FASULYE
KURTARMA
KRAVAT
KÖTÜ ŞEYLER
KÖPEK YAVRUSU
KONUT KREDİSİ
KONUŞUR MU?
KIYAFET BALOSU
KİMYACI
KİMLİK
KİM KIRDI?
KESERİM HA!
KEFENİN CEBİ
ALDIĞIMIZ FİYATA
KEÇİ SÜTÜ
KAZ YOLMAK
Kurt ile Kuzu Masalı
KAYBOLDUM
KURT VE YAVRUSU
KARİZMA
İlçemizdeki Algı Yöntemin Hedefinde “Özgen Erkiş”
KARAYOLU
KARAR
KAPAT ULAN KAPIYI!
KAMYON SÜRÜCÜSÜ
KAMERA ŞAKASI
SADRAZAM EŞEK
KALEMTRAŞ
“PARTİMİZİN KAYBETME RİSKİNİ GÖRDÜĞÜM İÇİN ADAY OLDUM”
KAHROLSUN AMERİKA!..
KAÇ YAŞINDASIN?
SANAYİCİ ARANIYOR
KABUL ETMEM
İKİNCİ KANAL
İKİNCİ KANAL
İKİ ARKADAŞ
İÇİNCE SAPITIYORUM
İÇERİ TIKACAKSIN
HIZLI İNEK
HİKÂYE
HIRSIZ İLE PAPAĞAN
HEDİYE
HAYATTA OLACAKTIK
Cenazeye Çelenk
HAVA DURUMU
HANGİ KAPIDAN?
HAMDOLSUN
HADİ BAKALIM
GÖZ DOKTORU
GÖSTERİN
Devlet Memuru Boğa
GİDEBİLİRSİN
GICIKLIK
GEREKİYOR MU?
GENÇ HOROZ
(ATATÜRK'ÜN İbretlik Anısı)
GALİBA
FİTİL
FARK
EVVEL ALLAH
EŞEKTEN İNMEYİNCE
Bay Çoban Algı Oluşturuyor
EŞEK KAFASI
ERKEK MAĞAZASI
EMİR
EKSİK GELDİ
EKONOMİK KRİZ
DUYMADIN MI?
DÜŞMAN ASKERİ
DÜNYA İSHAL YARIŞMASI
Aday Adayları Ortaya Çıkmaya Başladı
DONSUZ
DOKTOR NE DEDİ?
DOĞRU CEVAP
DİLİ ÇÖZÜLDÜ
Bir Karınca Hikayesi
DEVAM ET ABİ
ÖMÜR
ÇOCUKTAN AL HABERİ
ÇIĞLIK
ÇEÇENİSTAN
CİVCİV
CİN
CENNET YEMEĞİ
CANLI YAYIN
BÜYÜK OLSUN
BUNALIM
BU NEDİR?
BU KADAR DA PALAVRA OLUR MU?
BORU YETMEDİ
BİZİ BEKLİYORLAR
BİZ ARABAYI İTERKEN
BİRKAÇ ADAM DAHA
Atatürk, Sabanla Çift Süren Bir Çiftçi Görür ve Durur
BİR ŞEY SORABİLİR MİYİM?
BİR KRAL FM FIKRASI
AYNA
BİLKENT MEZUNU
BİLGİSAYARLI CİHAZ
BİLEN BİLİR
BENİ TANRI SANIYOR
BENİ TANIYOR MUSUNUZ?
Beni Arıyorlar
BEN SANA DEMİŞTİM
BEN NİYE KAÇIYORUM?
BELEDİYE DAMGASI
BANA NE?
BANA DA MI LO LO?
Bakan Yüzme Bilmiyor
Aynı Halt
AYI VE TAVŞAN
AŞIRI HIZ
ASIL CESARET
ARKADAŞ ARAYAN ASLAN
ARABA HIRSIZLARI
APTAL KÖPEK
APTAL DEĞİLİM
ANADOL
ALKOL MUAYENESİ
AL BİR HURİ ÇIK YUKARI
AHMET BEY
AHLÂKLI PAPAĞANLAR
Açmam O Camı
ACEMİ DOKTOR
Saray Devlet Hastanesi Göz Dolduruyor!
8 NUMARALI KUTU
ÖMÜR
DOKTORA TEZİ (Fıkra)
Haydi Abbas! Vakit Tamam
Karadenizli Bir Babadan Ogluna Mektup
YAŞLI ANADAN 5 OĞLUNA MEKTUP!
Aptal Karga İle Kurnaz Tilki
İmamın Muhteşem Vefatı
FARK VAR
Mükemmel Öğretmen-Öğrenci
Mükemmel Öğretmen-Öğrenci
TED AMCA
ŞÖFÖR
Spor İçin...
Şefkatli Tavşan
Çakal Tercüman
“Ne Dilersin Ey Eşek Kulum?”
Yaşanmış Bir Hikaye
SULTAN MAHMUD’UN VEZİRİ
Tövbe Et Çünkü Ölümün Yakındır
Unutulmaz Bir İftar Çilesi Osmanlı Hikayesi
Şeytan İle Oduncunun Dövüşü
Üçünüzü de Öldürsün de Bizi Kurtarsın
Valide Suyu Osmanlı Hikayesi
Fare İle Kurbağa
Yemin Edeceğim Osmanlı Hikayeler
Aldığımız fiyata
Aşçılıktan Yetişen Vezir Osmanlı Hikayesi
Üç Nasihat
SAHTE ŞIH
HEPSİ İHTİYARLIKTAN
Kuru Akıl Neye Yarar
İHTİYAR FAKİR VE SULTAN MELİKŞAH
DERVİŞ OLDUĞUN İÇİN
Sultan Mahmut Ve Hırsızlar
Aslan ve Çakal Hikayesi
Ancak ondan anlar Osmanlı Hikayeleri
İstanbul’da Velî Var mıdır?
Kıyıdaki Balıkçının Hikayesi
İki Küs Kardeşin Hikayesi
"Her Şeyde Bir Hayır Vardır"
Gerçek Miras
Kör Annenin Oğluna Mektubu
Anne ve Kaynana Farkı
Ofli Hoca
Ne Demeye Hala Taşırsın?
İdam Mahkumunun Son İsteği
Dostun Hakikisi...
Bardağı Yere Bırakın!
Uydum İmama...
İmamın Takkesini Çıkarın
Kendini Tanımak
Gelincik Hikayesi
Usta Ressam
Derviş İle Kuşun Hikayesi
Einstein ve Şoförü
Berlin'de Hakimler Var
Küçük Kirpi
Affetme Duygusu Ve Önemi
Bir Başarının Gerçek Sırrı
Herşey Her Zaman Göründüğü Gibi Değildir
Zehir
Tilki İle Kirpi
Çiftçinin Çorak Tarlası Hikayesi
Yaşlı Bedevinin Hindisi Çalınır...
Tek Ayakkabı…
Evin En Öksüzü Babalardır
Bir Vefa Hikayesi
Kabağın Sahibi
Tereyağının Hesabı
Bir Çanakkale Sargı Yeri Hikayesi
Çoban, Padişahım Sen Çok Yaşa!
Belediyedeki Taciz, Cezasız Kalmadı!
Biliyon mu
Çoban, İmar Planlarını Hazine Gibi Koruyor
Kirpi İle Tilki
Buluşma
Aptal
Tilki ile Leylek (Masal)
Sarı Öküz Hikayesi!
Kurnaz Tilke
Silahşör Şakir
Kötürüm Çocuk
Kargayla Tilkinin Hikayesi
Her İşe Karışma
Emekli Albay
Sporcu Tavşan
Bir Tas Ayran
Kırmızı Işık
Yıkılan Ev
Her Şey Para İçin
Karga ile Tilki
“Aman Allah Bozmasın Yarabbim!”
Sarı Öküz Hikayesi!
Zaruri Açıklama
DÜŞTÜĞÜN AHLAK ÇUKURUNDA ÇIRPINIRKEN; Hem Suçlusun, Hem de Güçlü Olmaya Çalışıyorsun!
Babanın Son Öğüdü (İbretlik Hikayeler)
SARAY AK PARTİ İLÇE TEŞKİATI’NDA Toparlayıcı Bir Aday’a İhtiyaç Var!
Karaca ile Asma
Çok Güzel Bir Mektup
Bir Babanın Oğluna 10 Öğüdü
Bir Babanın Oğluna Nasihati
Gemi
Hakkınızı Helal Eder misiniz?
Kırık Vezir Hikayesi
Harname
Yettim Öküzüm
ÖKÜZ GİBİ ADAM!
Nankör Oğlan, (Masalı)
Elektrik
Şantiye Şefi
Saray'ın Fıkrası
Bir Varmış, Bir Yokmuş…
Devekuşu İle Aslan
Fakir Balık
Tilki Market Açmış
SON KONTROL
Entellerin Hokkabazları!..
Timsah Olmak İsteyen Kertenkele
DOĞA YOLCULUĞUMUZ SÜRÜYOR
Memleketin Birinde - 2
Memleketin Birinde - 1
Kurt ile Tilki
Hayvanlar Yarışma Düzenlemiş -2
Tır ve Papağan
Benim İçin Yüzüne Tükür
Ellibin Lira
Mehteran
Delinin Aklı
Hikaye (Akıllı fil)
Padişah Okuma Bilmezse
"Nereyi Aradın Lan Öyle?"
Patronlu Rüya (Hikayesi)
Padişahın İşi Ne?
Terbiye Yaratılışa Bağlıdır
Bu Dünyada En Güzel Şey Nedir?
Yalan Yarışması
Ne Maçıydı?
Kekeme Dağcı
Yalan
Biraz Dürüst Ve Akıllı Ol! BAY ÇOBAN
'Ben Vermem, Devlet Versin!'
Ne Masrafınız Var!
Malı Götürüyor
Komik Siyasi (Fıkra)
İlahi Eleni...
Salı
Başbakan Ecevit
Ya Ayva Getirseydim!
Anılar
Eşek İle Öküz
Çok Özel Bir Hikaye
Bunak (Fıkra)
Yağı Değiştir
Gidiyorum Buralardan
Günün fıkrası: Stalin’in Tavuğu
EyYalakalar! Konuyu Çarpıtmayın!
Hayat Arkadaşı
Rahmetli
Kuş, İnek ve Kedi
Yaşlı Teyze
Aman Dikkat
Pratik Çözüm
Doktor Temel
Kadın Kulağı (Doktor Fıkrası)
Kaçış
İki Deli Şehirde
Hastaneden Kaçış
Bijonlar
Canlı Bomba
Prova
Gazete
Zeytin
Bay Çoban, Aklını Kendine Kullan!
Deli Mektubu
Karpuzlar
Ne Bu Notların Hali?
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Yağışlı
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Çarşamba
- 11°
Tekirdağ

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:52
Sabah
08:23
Öğle
13:28
İkindi
15:57
Akşam
18:21
Yatsı
19:45
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı