301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 15:16 Bu yazı 1803 kez okundu
 
SURİYELİ GEÇİCİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE’YE EKONOMİK ETKİLERİ
Zeynep Tatar
 
 

İnsanlar tarih boyunca yaşadıkları bölgelerdeki çeşitli sıkıntılar nedeniyle başka ülkelere geçici sığınmacı olarak göç etmek zorunda kalmışlardır. Türkiye de jeopolitik konumundan dolayı Asya ve Avrupa kıtalarının tam ortasındadır. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Afrika ile yeterli zenginlikte olan Avrupa arasında geçiş konumundadır. Bu durumda Türkiye’yi kıtalararası geçiş bölgesi olarak adlandırabiliriz. Geçiş bölgesi durumunda olan Türkiye, ülkesinden farklı nedenlerle göç etmek isteyen sığınmacıların yöneldiği noktadır. Suriyeli vatandaşlarında ülkelerindeki iç karışıklık

Türkiye’de 2011 yılı Mart ayında Arap Baharı olarak söylemlerimizde yer alan zorunlu göç hareketi başlamıştır. Türkiye’ye doğru başlayan bu zorunlu göç hareketi ülkemizi birçok yönden etkilemiştir. (ekonomik, sosyokültürel, siyasi vb.)  Bu zorunlu göç hareketinin çoğunluğunu savaş nedeniyle Suriye’den ayrılan sığınmacılar oluşturur. Unutulmaması ve karıştırılmaması gereken bir konuda mülteci ve sığınmacı kavramlarındaki farklılıktır. Suriyeliler ülkemizde mülteci değil sığınmacı statüsünde yer alır çünkü mülteci zorunlu olarak ülkelerinden ayrılarak bir daha kendi ülkelerine dönemeyecek olan kişi veya topluluklar olarak anlamlandırılırken sığınmacılar ise ülkelerinden geçici olarak zorunlu nedenlerden dolayı ayrılan ve gerekli şartlar olgunlaştıktan sonra ülkelerine geri dönecek kişi veya topluluklara denir. Bizde ülke olarak Suriyelilere mülteci değil sığınmacı olarak bakmalıyız çünkü savaş döneminde ülkemize sığınmışlardır ve savaş sona erdiğinde ülkelerine geri döneceklerdir.

Suriyeli geçici sığınmacılar ülkemizde ekonomik ve sosyal anlamda dezenformasyonlara neden olmaktadır. Toplumun geneline baktığımızda etkileri gözlemlemek mümkündür, yapılan araştırmalarda gözlemlediğimiz durumu netleştirir. Bu konu hakkında toplumsal alana dikkat çekilirken en önemli husus ekonomi alanındadır. Bu zorunlu göç hareketine ülkemizde farklı tepkiler verilmiştir. Tepkiler; geçici sığınmacıların ülkemizi olumlu ya da olumsuz etkilediği şeklinde farklılaşmıştır.

Bu çalışmada ilk olarak Suriyeli geçici sığınmacıların ülkemize etkileri ile ilgili bilgi verilecektir. Verilen bilgiler kapsamında etkilerin ortaya çıkardığı durum hakkında değerlendirme yapılacaktır.

2. ANAHTAR KAVRAMLAR VE YAPILAN ARAŞTIRMA

Bu bölümde araştırmanın kavramları ve yöntemi sunulmuştur.

2.1. Araştırmada Kullanılan Kavramlar

Göç: Birçok farklı nedenden dolayı tek kişi veya topluluk halinde yaşadıkları yerden bir başka ülkeye, bir iskandan başka bir iskana gidilmesi durumuna göç denir (T.C KALKINMA BAKANLIĞI, 2014: 1).

Geçici Sığınmacı: Ekonomik, siyasi, toplumsal bir nedenden dolayı kişilerin veya toplulukların fikirlerinin farklı oluşundan ya da ülkelerin de olan anomi ( kısa süreli kargaşa ) döneminden kaçıp ülkelerinin himayesinden çıkan, çıkmaya mecbur bırakılan ülkesine geri dönmeye korkan, daha sığınma ülkelerinin belli olmadığı kişi veya kişilere geçici sığınmacı denir (Bozbeyoğlu, 2015: 65).

Zorunlu Göç: Ülkelerinin himayelerinden kendi iradeleri dışında bulunan sebeplerden dolayı (savaş, doğal afet, işsizlik, siyasi) göç edenlerin iradelerinin etkisi bulunmadan çeşitli kuvvetlerin ya da bireylerin etkileriyle ayrılmak mecburiyetinde kalma durumudur (Tekin, 2011: 93).

Mülteci: Yaşam alanları ve özgürlükleri üzerinde ciddi tehditler sebebiyle ülkelerini terk etmek ya da bırakmak zorunda kalan kişidir ( Nurdoğan, Dur, Öztürk, 2016; 219)

Dezenformasyon: Kişileri ve toplumu yanlış veya doğruluğu olmayan haber yayarak karmaşa ortamı yaratmak için kullanılan araçlardan biridir (Armağan, 2003: 183).

2.2. Araştırmanın Yöntemi

Suriyeli vatandaşlar tarafından ülkemize yapılan zorunlu göçün etkilerini ortaya koymaktır.

Bu çalışma da araştırmanın amacı:  1) Suriyeli geçici sığınmacılardan dolayı ülkemiz nasıl etkilenmiştir?  2)  Söz konusu bu durumda ekonominin olumsuz etkilendiği görüşü doğru mudur? 3) Bu etkileri düzeltmek için ne yapılmalıdır?

Araştırma kapsamında niteliksel yöntem; nedensellik kapsamında ise niceliksel yöntemden yararlanılacaktır.

Araştırma yöntemi olarak, konuyla ilgili farklı kaynaklardan elde edilen bilgiler anlaşılır şekilde düzenlenerek bir araya getirilmiştir. Ayrıca hem bugün hem de gelecek için uygulanabilir çıkarsamalar yapmak olan Betimsel Araştırma Yöntemi (BAY) ve geçmişte olmuş ve bitmiş olayları vb, durumları, günümüze ulaşmış belgelerden, kanıtlardan yararlanarak ortaya koymak olan Tarihsel Araştırma Yöntemi (TAY) kullanılmıştır.

Araştırma tekniği olarak; alanyazın ( literatür) tarama ve gözlem kullanılmıştır.

3. SURİYELİ GEÇİCİ SIĞINMACILARIN ÜLKEMİZE OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİLERİ

Göçün başladığı dönemde ekonomik anlamda olumlu etkiler görülmüş olsa da sığınmacı sayısının artması ve uzayan misafirlik durumu sorunları beraberinde getirmiştir. Suriyeleri sığınmacıların kısa vadede olumlu etkileri görülse de uzun vadede etki tersine döner.

Suriyeli sığınmacıların cüzi miktarlarla çalışması işgücünün karşılığını vermemektedir. İşgücünün karşılığını verebilecek düzeydeki insanlar işsiz kalmaktadır. Bunun sonucunda bölgedeki yerel halkın işsizlik oranı artmaktadır.

 Olumlu yönünü ele aldığımızda; nüfus artışı ekonominin canlanmasını beraberinde getirmiştir. Geçici sığınmacıların meslekleri, sahip oldukları maddi değerler ülke ekonomisi etkilemiştir.

Suriyeli sığınmacıların ülkemiz ekonomisine olumsuz etkileri şunlardır: İşsizlik oranında artış ve ücret düzeyinde azalış. Ev ve kira fiyatlarında artış. Sağlık alanında artan sorunlar. Çocuk işçi sayısının artması. Suç ve Şiddet oranının artması

4. GENEL DEĞERLENDİRME

Ülkemiz Suriyeli vatandaşlara geçici sığınmacı olarak adlandırsa da ülkelerinde devam eden karışıklıktan dolayı bu durum her geçen gün kalıcı olma eğilimi göstermektedir. Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı, Mülteciler derneği ekim sayısı verilerine göre; 10 Ekim 2019 itibariyle bir önceki aya göre 8 bin 529 kişi artarak toplam 3 milyon 674 bin 588 kişi oldu.  (Mülteciler derneği,2019)

Üst sınıfa mensup olan Suriyelilerin, lisansını tamamlamış, eğitmen, sanatçı, bilim adamı gibi donanımlı kişilerin Avrupa’ya göç etmesi ve Türkiye’ye sığınanların ise yaşama tutunmak için her şeyi yapabilecek potansiyelde olmaları yerel halkın can güvenliğini tehdit etmekte ve ülkemizin refah seviyesini düşürmektedir. Sosyal medya da bahsedilen Suriyeli geçici sığınmacılar hakkındaki olumsuz haberler neredeyse her gün karşımıza çıkmakta ve bu durumu gözler önüne sermektedir.

Bu yüzden Suriyeli sığınmacıların temel ihtiyaçlarının karşılanmasında, sağlık alanında, eğitim konusunda, güvenliklerinin sağlanmasında ve geçici sığınmacı döneminde iş imkanlarının iyileştirilmesine devletin yüksek miktarda bütçe ayırması gerekmektedir.

Suriyeli sığınmacıların gerek topluma gerek ekonomiye yaptığı olumsuz etkiler araştırılmalı ve bu konuda yerel halk aydınlatılmalıdır. Olumsuz etkiler üzerinde iyileştirici politikalar uygulanmalı ve düzen sağlanmalıdır. Ülkemizin ekonomisini ciddi şekilde etkileyen bu zorunlu göç hareketi en iyi şekilde yönetilmeli ve ülkemizin lehine çevrilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: SURİYELİ, GEÇİCİ, SIĞINMACILARIN, TÜRKİYE’YE, EKONOMİK, ETKİLERİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 04.12.2020
Bugün
- 12°
Cumartesi
- 12°
Pazar
- 13°
Tekirdağ

Güncelleme: 04.12.2020
İmsak
06:40
Sabah
08:11
Öğle
13:05
İkindi
15:28
Akşam
17:49
Yatsı
19:15
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
23
0
0
2
7
9
2
Galatasaray
20
0
2
2
6
10
3
Fenerbahçe
20
0
2
2
6
10
4
Beşiktaş
16
0
3
1
5
9
5
Gaziantep FK
15
0
1
6
3
10
6
Kasımpaşa
15
0
3
3
4
10
7
Fatih Karagümrük
14
0
2
5
3
10
8
Göztepe
14
0
1
5
3
9
9
Başakşehir FK
14
0
4
2
4
10
10
Trabzonspor
12
0
4
3
3
10
11
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
12
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
13
Çaykur Rizespor
12
0
3
3
3
9
14
Konyaspor
12
0
3
3
3
9
15
Antalyaspor
10
0
4
4
2
10
16
Sivasspor
9
0
4
3
2
9
17
BB Erzurumspor
9
0
4
3
2
9
18
Kayserispor
8
0
5
2
2
9
19
Denizlispor
6
0
5
3
1
9
20
Gençlerbirliği
5
0
6
2
1
9
21
MKE Ankaragücü
2
0
6
2
0
8
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı