Yazı Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 09:31 Bu yazı 683 kez okundu
 
MECLİSTE HARARETLİ TARTIŞMALAR YAŞANACAK
Mustafa Aydın
 
 

Saray Belediye Meclisi bir aylık tatilin ardından 7 Eylül Perşembe günü toplandı. Bu meclis toplantısı gerginlik ve sürpriz ile sonlanırken, CHP ve MHP üyelerinin yine ortak hareket etmesi dikkatlerden kaçmadı. Ak Parti grubunun açtığı dava sonucu komisyon üye sayısı üçten beşe çıkarıldı. Bu durum ile birlikte Ak Partili üyelerde otomatik olarak komisyonlara girmiş oldu. Bu işin evveliyatına baktığımızda 2017 yılının Ocak ayı Meclis toplantısında komisyonların üç kişilik kurulmasına ve komisyonların dışında kalmasına Ak Partili üye Gürkan Kesim tepki göstermiş, bu durumu “Temsilde adalet yok” diye de özetlemişti. O gün kimin söylediğini hatırlamamakla birlikte CHP kanadından, “Aynısını Ankara’da mecliste bize yapıyorlar” tepkisi gelmişti. Fakat Ak Parti grubu bu kararı mahkemeye taşıyarak komisyon üye sayısının üçten beşe çıkmasını sağladı. Mecliste komisyon üyelerinin belirlenmesinde Ak Parti grubu hukukta elde ettiği zaferi ilk etapta masada kaybetti dersek yanılmayız. Çünkü Ak Parti aldığı grup kararı neticesinde İmar Komisyonuna Ulaş Ağır’ı, Plan Bütçe Komisyonu’na Gürkan Kesim’i Denetim Komisyonuna da Ertan İnanç’ı aday gösterdi. Ak Parti’ni mahkeme yoluyla komisyonlara girmesi karşısında ise CHP ve MHP kanadının manevrası Ak Parti’nin planını bozdu. İmar Komisyonuna Ulaş Ağır seçilirken, Gürkan Kesim’in toplantıda olmaması nedeniyle Plan Bütçe Komisyonuna seçilmesi CHPli üyelerce engellendi. Üstelik belediye avukatının hukuki olarak bir sıkıntı olmayacağını yine de takdirin belediye meclisinde olmasını belirtmesine rağmen Gürkan Kesim Plan Bütçe komisyonunun dışında kaldı. Fakat en kritik nokta olan Denetim Komisyonuna Ertan İnanç’ın seçilmemesi haliyle kuşku uyandırdı. Kapalı oylama ile seçilen Denetim Komisyonu üyeliğine Ak Parti grubu Ertan İnanç’ı aday gösterirken, 15 oyun sadece 4’ü Ertan İnanç’a çıktı. Geriye kalan oyları aday olmayan Ak Partili üye Ulaş Ağır aldı. Bu oylama da dikkatlerden kaçmayan ise CHP ve MHPli üyelerin ortak hareket ederek aynı ismi ‘tesadüfen’ yazması oldu. Ertan İnanç’ın Denetim Komisyonuna seçilmemesi için bu kadar gayret gösterilmesinin nedeni ise büyük bir merak uyandırıyor. Önümüzdeki meclis toplantılarında nasıl bir süreç yaşanacak göreceğiz.

BEKLENTİLER KARŞILANIR

Ak Parti’nin yeni ilçe başkanı Hakan Özgül olurken, Ak Parti için yeni Nazmi Çoban için ise zor bir dönem başlıyor diyebiliriz. Saray’daki muhalefet boşluğu herkesin tepkisini çekerken, bu tepkilerden en çok nasibini Ak Parti İlçe Teşkilatı alıyordu. Fakat bu durumun Hakan Özgül dönemi ile son bulacağını düşünüyorum. Bu yeni dönemde sert ve yerinde muhalefet karşısında Nazmi Çoban zorlanır. Çünkü böyle bir durumla daha önce karşılaşmayan Çoban, önlem almakta zorlanacaktır diye düşünüyorum.  Bu gelişme sonrası 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde Ak Parti’nin belediye başkan adayını belirmesinde nasıl bir süreç yaşanacak merak ediyorum. Zira genel merkezin genel ve yerel seçimlerde aday olacak kişilerin kongre sürecine dahil olmaması yönünde bir kararı vardı. 2019 seçimlerinde Ak Parti’nin belediye başkan adayı olarak büyük bir kesim Hakan Özgül’ü görmek istiyor ve adaylığına kesin olduğu gözüyle bakılıyordu. Ben sadece bu nedenden dolayı Hakan Özgül’ün ilçe başkanı olacağına son bir haftaya kadar ihtimal vermemiştim. 2019 yılında genel merkezin bu kuralı kırılabilir düşüncesi ise şuan için ağır basıyor.

ERDOĞAN KAPLAN RAHATSIZ ETTİ

Eski Saray Belediye Başkanı ve CHP Tekirdağ Milletvekili Erdoğan Kaplan’ın geçtiğimiz günlerde 2019 yerel seçimlerinde siyasete döneceği bilgisi gündeme düşmüştü. Bu haberi duyduğumuzda Erdoğan Kaplan’la telefon görüşmesi gerçekleştirdik ve bilginin doğruluğunu teyit ederek haberi yaptık. Fakat özellikle Nazmi Çoban cephesinin bu gelişmeden rahatsız olduğu çok kısa sürede ayyuka çıktı. Seçimlere yaklaşık daha iki yıl gibi bir süre varken bu rahatsızlığın oluşması ise tabi ki de şaşırtmadı. Çünkü 2009 yılında Nazmi Çoban’ın CHP’den Belediye Başkanı Adayı gösterilmesinden sonra Erdoğan Kaplan partisinden istifa etmiş gerekçesini de şu sözlerle açıklamıştı; “29 Mart yerel seçimlerinde Saray Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Nazmi Çoban, geçen dönem seçimlerde diğer partiler için çalıştı ve başka partileri destekledi. Genel başkanımız dahil tüm partililere etmedik hakaret ve küfürleri bırakmayan, öncelikle kendisiyle kavgalı bir kişiliğe sahip bir kişinin aday gösterilmesinden dolayı partimden istifa ediyorum.” Ortada böyle bir gerçek varken, Nazmi Çoban’ın rahatsız olması kadar doğal bir durum yok.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Az Bulutlu
Güncelleme: 17.08.2018
Bugün
22° - 31°
Cumartesi
23° - 31°
Pazar
23° - 32°
Tekirdağ

Güncelleme: 17.08.2018
İmsak
04:36
Sabah
06:14
Öğle
13:21
İkindi
17:08
Akşam
20:16
Yatsı
21:45
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı