Bugün - 22 Ocak 2018 Pazartesi
Tekirdağ 8°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Köşe Yazıları SARAY ÇERKEZKÖY TEKİRDAĞ ÇORLU KAPAKLI ULUSAL HABERLER SAĞLIK SPOR 
Yazar Detayları

Naci AKAY

Naci AKAY - “Osmanlı Torunlarına Maaş”     BAŞLIKLI YAZIMIZLA İLGİLİ      Açıklama

“Osmanlı Torunlarına Maaş” BAŞLIKLI YAZIMIZLA İLGİLİ Açıklama
Yazı Tarihi: 06 Şubat 2017 Pazartesi

   18 Ocak 2017 günü, bu sütunlarda  yayınlanan yazımıza, aşağıdaki açıklama gönderilmiştir. Aynen  yayınlıyorum.

    Yukarıdaki başlıkla bu sütunlarda yayınlanan yazımıza karşı, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, vekili Av. Oğuz Kaan PEHLİVAN vasıtasıyla  aşağıdaki açıklamayı göndermiş ve açıklamanın, Anayasanın 32’nci, Basın Kanununun 14’ncü maddesi gereğince yayınlanmasını istemiştir. Mahkeme kararına gerek duymadan, aynen yayınlıyorum.

                         TEKZİP NİTELİĞİNDEKİ AÇIKLAMA, AYNEN ŞÖYLE

1- 18.01.2016 tarihinde (2017 olacak) İnternet sitenizde Naci AKAY imzasıyla yayınlanan “Osmanlı Torunlarına Maaş” başlıklı köşe yazısında yer alan hususlara ilişkin olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

   Bahse konu köşe yazısında, Şeyhülislam Mustafa Sabri “Kurtuluş Savaşına karşı çıkan, Atatürk’ü lanetleyen, o dönemde İngiliz ve Yunanlılarla işbirliği yapılmasını isteyen” bir vatan haini olarak o tasvir edilmiştir. Bu açıklamalara ilişkin olarak Sayın Ekmeleddin Mehmet  İHSANOĞLU’nun babası Müderris Mehmet İhsan Efendi hakkında “mezarı Mısır/Kahire’de, o vatan haini Mustafa Sabri ile yan yanadır.” İfadesi yer almaktadır. Ayrıca yazar, Mustafa Sabri Efendi’nin en yakın arkadaşı Mehmet İhsan Efendi” ifadesiyle gerçeğe aykırı, yanıltıcı ve kamuoyunu yanlış yönlendirici bir bilgi vermektedir. Öncelikle. Yozgat’tan Kahire’ye 22 yaşında El-Ezher Üniversitesi’ne dini ilimlerle yüksek eğitimini ve ihtisasını tamamlamak üzere giden Müderris Mehmet İhsan Efendi, Mustafa Sabri’nin öğrencisi olmadığı gibi siyasi bir yakınlığı da bulunmamaktadır. Hayatını Türk Milleti’nin hizmetine adamış, İslam Dünyasında itibar kazanmış ve birçok ilim adamı yetiştirmiş olan Yozgatlı Müderris Mehmet İhsan Efendi, Kahire Ayn Şems Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsü’nü kurmuş ve pek çok Türkolog yetiştirmiştir. İhsan Efendi aynı zamanda, milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yakın dostu ve Kahire yıllarında en güvendiği insandır. Müderris Mehmet İhsan Efendi’nin böylesi gerçek dışı bir bilgi ile “vatan haini” ve Türk düşmanı olarak gösterilmesi, ima ve işaret edilmesi Türk Ceza Kanunu madde 130 uyarınca kişinin hatırasına hakaret suçunu oluşturmaktadır.

2- Yazarın, “Mustafa Sabri’nin arkadaşının oğlu olan Ekmeleddin İhsanoğlu” ifadesi,  Mustafa Sabri hakkında yaptığı “vatan haini” ve Türk düşmanı niteliklerini Sayın İHSANOĞLU özleştirmektedir. Sayın İHSANOĞLU, Türk oğlu Türk olarak yetişmiş; Türk, İslam ve Batı gelenek ve kültürüyle yakın temas halinde olmuş, araştırmalar yapmış ve pek çok ilmi eser üretmiştir. İHSANOĞLU’nun akademik kariyeri, dünya görüşü, Türk kültür ve bilimine; Türkiye’nin uluslararası itibarına sunduğu önemli hizmetler herkesin malumudur. Sayın İHSANOĞLU’nun bu zihniyetle herhangi bir bağı bulunmadığı gibi, bu ifadeler, İHSANOĞLU’nun şeref, haysiyetini zedeleyici olup kişilik haklarına saldırı niteliği taşımaktadır.

3- Yazar, Sayın İHSANOĞLU’nun, “Osmanlı Hanedanı Mensupları Hakkında Kanun Teklifi” ilişkin verdiği bilgiler gerçekleri çarpıtmaktadır. Yazarın ifadesiyle her bir hanedan mensubuna “ayda 10.000 lira maaş bağlanması isteniyor.” Çarpıtılarak ve bilinçli bir şekilde eksik ve hatalı olarak yer verilen bu bilgiler kamuoyunu yanlış yönlendirmekte, Sayın İHSANOĞLU’nun şahsı ve aile efradına karşı kamuoyunda kin ve nefret oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle, bu teklif 14 Nisan 2016 tarihinde TBMM Başkanlığı’na, “Osmanlı Hanedanı Mensupları Hakkında Kanun Teklifi” başlığıyla sunulmuş olup o günden bu yana rafta beklemektedir.Bu teklif sadece ve sadece “ihtiyacı olanların müracaatları  halinde” kendilerine maaş bağlanmasını, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları ve varsa öğrenim gören çocuklarına burs ve yurt imkanı verilmesini öngörmektedir.

    Bu bilgiler ışığında, ilgili köşe yazısında yer alan iddialar doğru olmadığı gibi kamuoyunu yanlış yönlendirmektedir. Yeterli bir araştırma ve inceleme yapılmadan bu şekilde bir yazı kaleme alınmasını, gazetecilik etiği ve ilkeleri ile bağdaştırmak mümkün değildir. Söz konusu yazının hazırlanışındaki yaklaşımın değerlendirilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyor, gereken tüm hukuki adımların atılacağını kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz.

Yazarın Notu : Açıklama, aynen böyledir. Değerli okuyucularım;  Daha önce de bu sütunlarda açıkladığım gibi, yazılarımın konuları genellikle okuyucularım tarafından belirlenmektedir. MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu’nun TBMM’ye böyle bir kanun teklifi verdiğini öğrenen kimi okuyucularım buna şiddetle tepki gösterip, kamuoyunun daha iyi bilgilenmesi için olayı, sütunlarıma taşımamı arzu ettiler.

    Öncelikle belirtmeliyim ki, yazı kaleme alınırken Sayın İhsanoğlu’nun onurunu zedeleyen, şahsına, özellikle merhum babasına ve ailesi efradına hakaret niteliği taşıyan, kişilik haklarına saldırı ve Türk düşmanlarıyla özleştirme gibi bir amaç, katiyen düşünülmemiştir.

     Gönderilen açıklamada belirtilmediği halde, 2014 yılında Cumhurbaşkanı adayı da olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 10 yıl kadar da İslam İşbirliği Örgütü’nün Genel Sekreterliğini yaparak, ülkemizi uluslararası alanda da başarıyla temsil  etmiş, saygın bir diplomat konumundadır. Cumhurbaşkanı adayı olduğunda, bir TV kanalında Gazeteci U.Dündar’a verdiği röportajı dikkatle izledim ve beğenip, o seçimde kendisini destekledim.

     Açıklamanın aksine, bahse konu 18.01.2017 tarihli yazımda gerçek dışı hiçbir beyanım olmadığı gibi, tarihi vesikalar özellikle Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Atatürk Araştırma Merkezi kayıtlarında ve diğer kaynaklarda bulunan rapor ve 66 kaynaktan derlenen bilgiler,  Osmanlı’nın son Şeyhülislamı Mustafa Sabri Efendi’yi, tam bir “vatan haini” gibi göstermektedir. Mustafa Sabri Efendi, münhasıran yeni bir yazımın konusu olursa yazı, şüphesiz ilgiyle okunacaktır.

    Esasen gönderilen açıklamada, 1954 de vefat eden Mustafa Sabri’nin bir vatan haini olmadığı, aksine vatansever biri olduğu iddia ya da ifade edilmiyor.      

     1961 de vefat eden baba Mehmet İhsan Efendi’nin Kahire’deki mezarının, Mustafa Sabri ile aynı mezarlıkta ve yan yana olduğu da inkar edilmiyor. Çünkü, Gafir Mezarlığı’nda bulunan iki mezar, yan yanadır. Kaldı ki, iki kişinin aynı mezarlıkta, hatta yan yana gömülü olması, birinin diğerine karşı itibarını ne azaltır, ne de artırır.

     Baba Mehmet İhsan Efendi de, Mustafa Sabri Efendi gibi Kahire’de Üniversite’de İslami İlimler dalında Müderristir. Arkadaşlıkları ve dostlukları, aynı alanda iki meslektaş olmalarından ileri geliyor. Açıklamada belirtildiği gibi, baba Mehmet İhsan Efendi, milli şairimiz Mehmet Akif’in de, Kahire’de yakın dostudur.  Mehmet İhsan Efendi eğer, Mustafa Sabri gibi biri olsaydı, Mehmet Akif’le hiç dost olur muydu?  Onun da, Mehmet Akif gibi biri olduğundan, hiç kuşku yoktur.

    Eleştirimizin esas sebebi ise, oğul Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, ülke aleyhine çalışan, böylece vatan haini sayılan ve meşhur “Yüzellilikler” listesine alınıp, bu sebeple takibe uğrayınca yurt dışına kaçan son Osmanlı’nın torunlarına, arka çıkmasıdır.

      Ekmelledin İhsanoğlu ailesi ile, dolaylı olarak şöyle bir ilintimiz de oldu. İhsanoğlu’nun kayınpederi, merhum Prof. Emin Bilgiç’tir. Emin Bilgiç, Kültür Bakanlığı Müsteşarı iken, bendenizi kısa bir süre için vekaleten İstanbul Kültür Müdürü olarak tayin etti. Onu, hep saygı ve rahmetle yad ettim.

     Ekmeleddin İhsanoğlu, bir Milletvekili’dir. Her söylemi ve eylemi ile kamunun ve basının ilgi odağındadır. Siyasi geleneğimize göre Vekiller, her türlü eleştiriye açık kimselerdir. Haklarında yazılanlar ve söylenenler incitici olsa bile, konuyu tamamen bu kapsamda  değerlendirmek gerekir.

    Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan, ülkemiz için yararlı hizmetlerinin sürmesini  beklerken, kendisine sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 691
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
Okul Müdürü’nün, Mangal Partisi
Şu Bizim Yandaş Medya
Ah!.. Nerede O Eski İmam-Hatip Okulları?
Bu Nasıl Yüz Böyle?
ÇILGIN PROJE Mİ, APTAL PROJE Mİ? Kanal İstanbul
Bu AKP, Gitmez!
ŞİMDİ, AH! VAH! ETMEYİN,
Yine Saray Devlet Hastanesi
Abdullah Gül,“Tü-Ka-Ka”Oldu!
“Adalardan Bir Yar Gelir…
“Milletin Evi”ymiş(!)
Yokedilen İstanbul!
“Kudüs, Kurtuldu” Sanmayın!
Mehmet Sekmen
İlginç Bir Magazin Haber!
Türkiye, “Yaşanamaz Hale” Geliyor!
Tencere, Dibin Kara!..
Reza Zarrab Balonu da Söndü!
Kim Mankafa?
“Verin ülkeyi, Kurtulun!”
Kudüs, Gitti Gider!
İktidarın Yeni Serüvenleri!
Saray’ın Kasapları Ve Et Fiyatları
Atatürk Kültür Merkezi
Türkiye’yi, Bu Hale Düşürdüler!
Ah Bu Belediye Başkanları!
TEOG’dan Sonra, BOMB.K !
Ne Kadar da Saf’ız!
Hakan Özgül Geliyor!
Fındıkçılar Ağlıyor!
Paralar ve Atatürk
GEZMESİNİ SEVENLERE; Bu Gezi Kaçırılmaz!
GEZMESİNİ SEVENLERE; Bu Gezi Kaçırılmaz!
Çocuklarınızı, Bu Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Koruyun!
HAKİKİ FETÖCÜ HÜSEYİN ÇELİK’İN LüksTatil Keyfi
Böyle FETÖ Avı Olmaz!
Diyanet mi, Hıyanet mi?
Deprem, Deprem, Deprem!
Mehmetçik Vakfı’nın Açıklaması
“Parlamenter Demokrasi, Artık Yok!”
Ciddi ve Kudretli Devlet!
Saray’ı Yönetenler
Saray’ı Yönetenler
Bu Pislik, Seneye de Bitmez!
Kabe Yıkılsa, Umurlarında Olmayacak!
Atatürk’ün Mezarı
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK’A, Açık Mektup
Bu Hakime Dikkat Edin!
Türk Eğitim Sistemi Mezara!
Bir Yaşar Hoca Vardı!
CHP’liler, Çok mu Dürüst?
Devlet, İflas mı Etti?
Katar’dan Bize Ne?
Al Sana Avrupa Birliği!
İşte AKP’nin Adayları!
15 Temmuz, Bayram Gibi Kutlanamaz!
Atatürk’e Sövmek Moda!
Bravo Saray Belediyesi’ne ve Başkanına(!)
Böyle Sanatçı Olmaz Olsun!
Kadın Ve Çocuk Cinayetleri, Neden Durmuyor?
Getirin Artık Şu İdamı!
Türkiye Nereye?
Neden Kondu, Neden Kaldırıldı?
  Diyanet, Çizmeyi Aşıyor!
Neden Kondu, Neden Kaldırıldı?
Vah, İstanbul Vah!
Tebrikler, Süleyman Erdegül ve Öğrencilerine!
Nilhan Osmanoğlu
KÜÇÜKYONCALI “KEŞKEK FESTİVALİ” Sizi Bekliyor!
Yazık Oldu Filistin'e !
Evetçi'ler Sevinsin!
Dinimiz, Bu Değil!
Evlilik Programları Nihayet…
Adaletin Bu mu Türkiye?
Eczaneler, Hizmetten Uzak(mı?)
Gülmedi Şu Bahtım, Gülmedi Gitti!
ÖYLE BİR REFERANDRUM Kİ; Avrupa da Şaşkın!
Yüksek Seçim Kurulu: 1 Cumhuriyetçi Türk Halkı : 0
Oylamaya katılın, Sandıkları Kollayın!
Dananın Kuyruğu Kopuyor!
SARAY’DA Asayiş, Berkemal (mi?)
Allah için “Evet” miş!
Çok Zararlı Gıdalar!
Siz, Allah’tan Hiç Korkmaz mısınız?
“Parti Devleti” Olmaz!
T.B.M.M de FET֒cü Vekil Yokmuş(!)
Referandum’da, Sandık Güvenliği
Saray, CHP ile Olmaz!
İLGİNÇ VE YENİ BİR İDDİA, Hayır Çıkacak, Evet Açıklanacak!
Söylediklerine, Kendileri de İnanmıyor!
Elbette “Hayır!”
Bugün’ün Çorbası
Nedir, Bu “Türk” ve “Atatürk” Düşmanlığı?
Eğer, Demezsek Hayır, Yanarız, Cayır Cayır!
“Hayır” Demezseniz, İşte Böyle Olur!
Ekmek Yerine, Zehir mi?
SARAY C.H.P ‘ de; Hizmet Yarışı mı, Koltuk Savaşı mı?
Evlilik Programları Kalkıyor!
Market Fişlerine İyi Bakın!
TREDAŞ,Yemek Verme Halka Elektrik Ver!
Avrupa’yla Dalaştılar, 2 Puan Kazandılar!
Bu Yüzle mi Evet?
Ver Adaları,Al Evet’i(!)
Cumhurbaşkanı’nı Dinlerken…
Neden HAYIR Demeli?
Ayaspaşa Hamamı, Geldi Tamir Zamanı!
Böyle Müslümanlık, Tabii ki Olmaz!
Devletin İtibarı!
Ölsen de, Suçlusun!
Kürdistan Bayrağı’na Selam Durdular!
Hürriyet Gazetesi,Belasını Arıyor!
Ülkü Ocakları, Saray’da!
Adaletin Bu mu Türkiye?
Referandum İçin, “Hadis” Varmış(!)
Referandum, Adil Olacak mı?
SARAY’DA ÇIKAN “TERMAL SU” İÇİN ÇIRPINAN, Cevdet Aktaş, Neden Haklı?
Hac ve Umre
Partili Cumhurbaşkanlığı!
ARANIR OLMAK LAZIM, TIPKI Erdoğan Kaplan Gibi…
Hüseyin Çelik, Neden Dışarıda?
C.H.P. ANAYASA MAHKEMESİ’NE Neden Gitmiyor?
Evreşe Yolları Dar!
Gel de, İsyan Etme!
Çok Korkuyorum!
Araçlarınızı, Düzgün Parkedin!
“Hayırlı Cumalar!”
“Varlık Fonu”Yağması!
Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ı Satıyor (mu?)
“Osmanlı Torunlarına Maaş” BAŞLIKLI YAZIMIZLA İLGİLİ Açıklama
Halkı, Özgür Bırakın!
CHP’li Vekilden, Soygun!
Belediye Züğürtledi mi?
Katakulli!
Göze Batanlar!
Amerika, Dost mu, Düşman mı?
O Kaymakamı Asmalı!
Türkiye’nin İtibarı
Halk Oylaması Güvenliği,
Halk Oylaması Güvenliği,
118’nci İSLAM HALİFESİ, Recep Tayyip Erdoğan
Osmanlı Torunlarına Maaş!
Goodforyou Ali Özen
Saray Müftülüğü’nün Dikkatine!
Saray Müftülüğü’nün Dikkatine!
Öpüşme Hastalığı
Beceriksiz Yöneticiler!
“Muhtarlar Meclisi” Olsun!
“Medrese’ye Dönülmesini” İstiyorlar!
MHP’de At Pazarlığı!
Şafak Başa, Sen Çok Yaşa!
BİR KERE DAHA HAYKIRIYORUM!
Belediye Rahatlamış!
Yeniyıl,Yarın Başlıyor!
Diğer Yazarlar

Medya Paylaşımları
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
SENİ DUYMAK
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
MERAKSIZ
Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
Sarı Öküz Hikayesi!
Resmi İlan

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Tekin Sönmez
Sarı Öküz Hikayesi!
Değerli okuyucularım, Aslanla-Öküz 'sava...
Naci AKAY
Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
17-25 Aralık yolsuzluğuna bulaşan eski Bakan Erdoğ...
Nazmi METİN
Medya Paylaşımları
Düşüncelerinde ve görüşlerinde...
Mehmet Demirbaş
SENİ DUYMAK
SENİ DUYMAK . Sensizliğin sesi Kulaklarımı sağ...
Mustafa Aydın
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
‘Uluslararası’ ‘en güzel&rs...
Sevilay İLTER
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
Çocukluğum , hep aynı yıldızlar altında ge&...
Hasan Hüseyin YALVAÇ
MERAKSIZ
‘Meraklı Melahat’ diye sık kullandığım...
Cevdet Aktaş
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
         ...
Hava Durumu ( Tekirdağ )
Bugün
6°°C - 8°°C
Salı
0°°C - 5°°C
Çarşamba
0°°C - 5°°C
Perşembe
3°°C - 6°°C
Namaz Vakitleri ( Tekirdağ )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:5108:2213:2815:5818:2219:46

22 Ocak 2018 Pazartesi
Röportajlar
Yüksel; “İş Bilmezliğin Örneği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi”
Cüneyt Yüksel ve Özkan Yaman’ın cevapları şu şekilde; Saray’a ziyaretinizin sebebi nedir? Bugün ilçemizde teşkilatlarım...
»
»
»
Tarihte Bugün
1517 - Yavuz Sultan Selim Han'ın Ridaniye Zaferi
1842 - Baytar Mektebi'nin açılışı
1842 -  Baytar Mektebi(Veteriner Fakültesi)'nin Açılışı.
1517 -  Yavuz Sultan Selim'in Ridaniye Seferi.
1949 -  Çin'de Mao Tse Tung'un Kızıl Ordusu'yla Pekin'e Girişi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Nimete kavuşanların inkarından sakının.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(211 Online) 1,01ms