Bugün - 21 Şubat 2018 Çarşamba
Tekirdağ 10°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Köşe Yazıları SARAY ÇERKEZKÖY TEKİRDAĞ ÇORLU KAPAKLI ULUSAL HABERLER SAĞLIK SPOR 
 
Yazar Detayları

Naci AKAY

Naci AKAY - Ah!.. Nerede O Eski İmam-Hatip Okulları?

Ah!.. Nerede O Eski İmam-Hatip Okulları?
Yazı Tarihi: 16 Ocak 2018 Salı

Mesleki derslerden başka okudukları kültür dersleriyle, emsali okullara (Genel Liselere) fark atarlardı. Öğrenciler, bu okullarda okumaktan, öğretmenler de bu okullarda çalışmaktan pek mutlu olurlardı. Şimdi öyle mi?

    Değerli okuyucularım; Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara gelinceye kadar, Türkiye’de İmam-Hatip Liseleri’ne karşı bir tepki, bir hoşnutsuzluk, bir ilgisizlik yoktu. Çünkü bu okullar, Cumhuriyet’in daha ilk yıllarında kurulmuş, halkımız tarafından benimsenmiş, alaylı denilen din adamı yerine mektepli din adamı yetiştiren okullar olarak ilgi görmüştü.

     O kadar ki, çok partili siyasi hayata geçildikten ve 1950 yılından sonra bu okulların sayısı birden bire artırılmış ve öğrenci bulmaları, yetiştirdiği öğrenciler, devletin ilgisi, kimilerine göre ilgisizliği, katiyen sorun olmamıştı.

     Sağ iktidarlar döneminde sayılarının arttığı söylense de, sola meyilli bilinen merhum Bülent Ecevit’in iktidarı döneminde de, çok sayıda İmam-Hatip Lisesi açılmıştı.

                            ONLAR, HİÇ KİMSENİN “ARKA BAHÇESİ” DEĞİL

     Merhum Necmettin Erbakan’ın liderliğinde kurulan Milli Nizam Parti. Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Saadet Partisi ve Fazilet Partisi, başta liderleri olmak üzere bu okulları “Arka Bahçeleri” olarak görmüşler, Erbakan bunu  açıkça söyleyebilmiştir.

     Buna rağmen alenen siyasi malzeme konusu yapılmadılar. Bendeniz, bu okullarda tam 9 yıl Matematik, Fizik ve Astronomi Öğretmenliği yaptım. O dönemde, Orta bölümleri 4, Lise bölümleri ise 3 yıldı. Sonra, tersine döndü.

    İmam-Hatip Okulu olan adları, 1971 yılında İmam-Hatip Lisesi olarak değiştirildi. Mezunları, boş kadro bulurlarsa İmam-Hatip oluyorlardı ancak, bir-çoğu yüksek öğrenim yapıyordu. Sadece İlahiyat alanında İlahiyat Fakültesi, Yüksek İslam Enstitüsü şeklinde değil, Üniversitelerin öteki dallarını da seçiyor, kazanıyorlardı. Üstelik, Tıp Fakülteleri dahil  girdikleri okullarda, çok da başarılı oluyorlardı.

    İstanbul Sultanbeyli ve Ümraniye’de halk tarafından yapılan ve donatılan iki İmam-Hatip Lisesi’ni o dönemin siyasileri açmaktan çekinirken hatta korkarken, İstanbul Milli Eğitim Müdürü olduğumu o dönemde, bendeniz açtım. Açılışa, katılan Tayyip Erdoğan da, bir nutuk atmaktan geri kalmadı. Açılışlar, pek güzel olmuştu. Tepki alacağımı sandılar, ama takdir aldım. Çünkü, halk bu okulları istiyor ve açılmalarını sabırsızlıkla bekliyordu.  Şimdi, Sultanbeyli de Kız ve Erkek İmam Hatip Lisesi sayısı, 4 olmuş.

                                    SONRA, BAKIN NELER OLDU?

     1990’lı yılların sonuna yaklaşıldığında, bu okullar üzerinde yeni tartışmalar yapılırken,  tartışma ve yargılaması hala süren bir 28 Şubat Olayı yaşandı. Neyse, devir değişti.

     Adalet ve Kalkınma Partisi iktidar olunca, ilk olarak bu okulları bitirenlerin Üniversite girişlerinde kısıtlanan hakları düzeltilmek istendi. Ancak, kolay olmadı. Dönemin, sivri dilli ve başarısız Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hatanın düzeltilmesini sağlamak yerine, daha da zorlaştırdı. Bakanlığın başarılı Müsteşarı Prof. Necat Birinci ise, engelin aşılmasında çok faydalı işler yaptı ve engel aşıldı.

                    ESAS  ENGEL, ORTA BÖLÜMLERİNİN KAPANMASI

     Türkiye’de İlk ve Ortaokulların birleştirilip 8 yıllık zorunlu İlköğretime geçilmesi, böylece Orta bölümlerin kapatılması sonunda, İmam-Hatip Liseleri’nin de Orta bölümleri kapatıldı. Bu okullar, artık sadece Lise bölümüne öğrenci alabiliyorlardı.

    Bunu düzeltmek lazımdı. AKP iktidarı, buna da çare buldu. Eğitimde 4+4+4 Sistemi’’ni getirerek, İlkokulları bağımsız olarak 4, Ortaokulları yine bağımsız olarak 4 yıla çıkarırken, Liseler de 4 yıl oldu. Böylece İmam Hatip Liseleri’nin orta bölümleri yeniden açılırken,  müstakil İmam-Hatip Ortaokulları da açılmış oldu. 4+4+4 Sistemi ise, hiç beğenilmedi ve takdir görmedi.

                                              YAPILAN HATALAR

    Bu okulların Orta bölümlerinin yeniden açılması, daha sonra yeni İmam Hatip Ortaokulları açılması, Kız öğrencilerin de bu okullara alınması, hatta Kız İmam Hatip Liseleri açılması ve giderek sayılarının artırılması, hiç kuşkusuz bir tepkinin sonucuydu.

     Ne var ki, ölçü kaçırıldı. Bu okulların Orta bölümlerinin açılması, dil ve din eğitiminin erken yaşta başlatılması bakımından gerekli ve önemliydi. Ancak, bütün öğrencileri bu okullara yöneltmek ve yönlendirmek, hele zorlamak çok yanlış bir tutumdu. Üstelik, dilediği okulu kazanamayan ya da kayıtlanamayan öğrenciyi zorunlu olarak İmam Hatip Ortaokullarında ya da Liselerinde okumaya zorlamak, çok ama çok yanlıştı. Bunlar yapıldı ve yapılıyor.

    Bu okulların ihtiyaç yerine, bu ihtiyaç belirlenmeden sayılarının artırılması da yanlıştı. Görüldü ki, zorlama ile bu okullara öğrenci almak mümkün olmadığı gibi, burs ve sağlanan özendirici diğer imkanlarla da mümkün olmuyordu.

     Son yapılan açıklamalar, halkımızı şaşırtmadı, ama üzdü. Çünkü, bir zamanların pek ilgi gören bu okullarının sayısı arttıkça öğrenci sayısı azalmış, kayıtlar adeta dibe vurmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasına göre, bu okullara ilgisizlik, şimdi % 69 oranındaydı. Yani kontenjanların % 69’u boş kalmış, öğrenci bulunamıyordu.

   Görüldü ki, zorlama fayda etmiyordu. 2017 yılında toplam öğrenci sayıları 1 milyonun üstünde iken sayı artmıyor, artık giderek azalıyordu. Aynı yıl, azalma % 9.34 olurken, okul toplam sayısı ise artırılarak, 1452’ye çıkarılmıştı. Çelişki yaşanıyordu.

                          BAŞKA HATALAR DA VAR, HEM DE NASIL?

    Eski İmam Hatip Liselerinin eski öğretmenleri meslekten ayrılmış, yerlerine yenileri atanmıştı. Bunlardan öyleleri vardı ki, üzerlerine farz olmadan, ancak bazı yerlerden aldıkları cesaretle yaptıkları konuşmaları, insana küçük dilini yutturuyordu.

    Hele, bazılarının öğrencilerine karşı cinsel yaklaşımları, cinsel saldırıları insanı iğrendiriyordu.

    Bu kişiler bu  cüreti, bu cesareti kimden alıyorlardı? İlahiyat tahsil etmiş ve adına Din ve Ahlak Öğretmeni denilen bu kişilerde,  mesleğinden,  çevresinden utanma, arlanma ve korkma duygusu acaba neden yoktu ve olmuyordu?

    Bunlar, Diyanet İşleri  Başkanlığı’nın abuk-subuk fetvalarına mı özeniyorlardı? İfadeleri alınıp salındıklarına, ya da göstermelik cezalarla paçalarını kurtardıklarına mı güveniyorlardı. Acaba, siyasi iktidar da onlardan mı yanaydı?

    Bu utanmazların, özellikle bu okullardan çıkması, bu okulları halka nasıl özendirebilir, iyi birer okul olarak nasıl tanıtabilirdi?  Daha yazılacak ve söylenecek o kara çok söz var ki. Hangisini size anlatayım?

    Öyle sanıyorum, bir siyasi iktidar değişikliğinde bu okulların durumu yeniden ele alınacak, sayıları ihtiyaç kadar olacak, öğrenci ve öğretmen seçimleri bugünkü gibi olmayacak, üzerlerindeki siyasi oyunlar ortadan kaldırılacak, kısaca halkın arzuladığı ve eskisi gibi gerekliliği ve saygınlığı  olan okullar haline getirileceklerdir.

                                         BU BAKANLA OLMAZ!

    İsmet Yılmaz, Savunma Bakanlığı’ndan ayrılıp, Eğitim Bakanlığı’na getirildi. Savunma konuları, biraz kapalı konular olduğu için, oradaki başarısını ya da başarısızlığını bilmiyoruz. Ancak, Eğitim Bakanlığı’nda başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

    Nasıl söyleriz ki, okullara girişte kullanılan ve adına TEOG denilen Sistemin kaldırılması sırasında ne denli zorlandığını ve işi çıkmaza soktuğunu yakından gördük. Ve görüldü ki, kendi bilgi ve iradeleri yerine, tepeden baskılanan ve ona göre karar veren Eğitim Bakanları, hiçbir şekilde başarılı olamadılar. Geçmişte de, kısmen bu böyleydi. Şimdi ise, tamamen böyle.

     Hemen aklıma geldi. Prof. Necat Birinci, bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış ve pek başarılı olmuştu. Edebiyat dalında eğitimi ve hocalığı var. Milli Eğitim hizmetleri sahasında ileri görüşleri ve yoğun tecrübesi bulunuyor. Dürüst, yapıcı ve başarılı bir kişi olarak tanınıyor. İleri görüşlü, aydın biri, bağnaz ve tutucu değil.  İktidar partisinden Milletvekili olan Necat Birinci’nin, Milli Eğitim Bakanı olması halinde, Milli Eğitimin yüzünün güleceğini, başarıların artacağını, eğitimde yepyeni bir döneme girilebileceğini, bundan partisinin kazançlı çıkacağını, buradan söyleyebilirim.

     Takdir, iktidarın yetkili ve sorumlularınındır. Eğitimde çare arayanlara, işte çare!

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 132
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Keser Döner, Sap Döner…
Nedir Bu Abdülhamit Hayranlığı?
T.S.K Ne olacak?
Vali’nin Uçkuru!
Adnan Hoca’nın Gazinosu, Nihayet Kapanıyor!
CHP’ye Hiç Yakışmadı!
Hamile Çocuklar Rekoru!
Satılık Medya!
Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
Okul Müdürü’nün, Mangal Partisi
Şu Bizim Yandaş Medya
Ah!.. Nerede O Eski İmam-Hatip Okulları?
Bu Nasıl Yüz Böyle?
ÇILGIN PROJE Mİ, APTAL PROJE Mİ? Kanal İstanbul
Bu AKP, Gitmez!
ŞİMDİ, AH! VAH! ETMEYİN,
Yine Saray Devlet Hastanesi
Abdullah Gül,“Tü-Ka-Ka”Oldu!
“Adalardan Bir Yar Gelir…
“Milletin Evi”ymiş(!)
Yokedilen İstanbul!
“Kudüs, Kurtuldu” Sanmayın!
Mehmet Sekmen
İlginç Bir Magazin Haber!
Türkiye, “Yaşanamaz Hale” Geliyor!
Tencere, Dibin Kara!..
Reza Zarrab Balonu da Söndü!
Kim Mankafa?
“Verin ülkeyi, Kurtulun!”
Kudüs, Gitti Gider!
İktidarın Yeni Serüvenleri!
Saray’ın Kasapları Ve Et Fiyatları
Atatürk Kültür Merkezi
Türkiye’yi, Bu Hale Düşürdüler!
Ah Bu Belediye Başkanları!
TEOG’dan Sonra, BOMB.K !
Ne Kadar da Saf’ız!
Hakan Özgül Geliyor!
Fındıkçılar Ağlıyor!
Paralar ve Atatürk
GEZMESİNİ SEVENLERE; Bu Gezi Kaçırılmaz!
GEZMESİNİ SEVENLERE; Bu Gezi Kaçırılmaz!
Çocuklarınızı, Bu Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Koruyun!
HAKİKİ FETÖCÜ HÜSEYİN ÇELİK’İN LüksTatil Keyfi
Böyle FETÖ Avı Olmaz!
Diyanet mi, Hıyanet mi?
Deprem, Deprem, Deprem!
Mehmetçik Vakfı’nın Açıklaması
“Parlamenter Demokrasi, Artık Yok!”
Ciddi ve Kudretli Devlet!
Saray’ı Yönetenler
Saray’ı Yönetenler
Bu Pislik, Seneye de Bitmez!
Kabe Yıkılsa, Umurlarında Olmayacak!
Atatürk’ün Mezarı
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK’A, Açık Mektup
Bu Hakime Dikkat Edin!
Türk Eğitim Sistemi Mezara!
Bir Yaşar Hoca Vardı!
CHP’liler, Çok mu Dürüst?
Devlet, İflas mı Etti?
Katar’dan Bize Ne?
Al Sana Avrupa Birliği!
İşte AKP’nin Adayları!
15 Temmuz, Bayram Gibi Kutlanamaz!
Atatürk’e Sövmek Moda!
Bravo Saray Belediyesi’ne ve Başkanına(!)
Böyle Sanatçı Olmaz Olsun!
Kadın Ve Çocuk Cinayetleri, Neden Durmuyor?
Getirin Artık Şu İdamı!
Türkiye Nereye?
Neden Kondu, Neden Kaldırıldı?
  Diyanet, Çizmeyi Aşıyor!
Neden Kondu, Neden Kaldırıldı?
Vah, İstanbul Vah!
Tebrikler, Süleyman Erdegül ve Öğrencilerine!
Nilhan Osmanoğlu
KÜÇÜKYONCALI “KEŞKEK FESTİVALİ” Sizi Bekliyor!
Yazık Oldu Filistin'e !
Evetçi'ler Sevinsin!
Dinimiz, Bu Değil!
Evlilik Programları Nihayet…
Adaletin Bu mu Türkiye?
Eczaneler, Hizmetten Uzak(mı?)
Gülmedi Şu Bahtım, Gülmedi Gitti!
ÖYLE BİR REFERANDRUM Kİ; Avrupa da Şaşkın!
Yüksek Seçim Kurulu: 1 Cumhuriyetçi Türk Halkı : 0
Oylamaya katılın, Sandıkları Kollayın!
Dananın Kuyruğu Kopuyor!
SARAY’DA Asayiş, Berkemal (mi?)
Allah için “Evet” miş!
Çok Zararlı Gıdalar!
Siz, Allah’tan Hiç Korkmaz mısınız?
“Parti Devleti” Olmaz!
T.B.M.M de FET֒cü Vekil Yokmuş(!)
Referandum’da, Sandık Güvenliği
Saray, CHP ile Olmaz!
İLGİNÇ VE YENİ BİR İDDİA, Hayır Çıkacak, Evet Açıklanacak!
Söylediklerine, Kendileri de İnanmıyor!
Elbette “Hayır!”
Bugün’ün Çorbası
Nedir, Bu “Türk” ve “Atatürk” Düşmanlığı?
Eğer, Demezsek Hayır, Yanarız, Cayır Cayır!
“Hayır” Demezseniz, İşte Böyle Olur!
Ekmek Yerine, Zehir mi?
SARAY C.H.P ‘ de; Hizmet Yarışı mı, Koltuk Savaşı mı?
Evlilik Programları Kalkıyor!
Market Fişlerine İyi Bakın!
TREDAŞ,Yemek Verme Halka Elektrik Ver!
Avrupa’yla Dalaştılar, 2 Puan Kazandılar!
Bu Yüzle mi Evet?
Ver Adaları,Al Evet’i(!)
Cumhurbaşkanı’nı Dinlerken…
Neden HAYIR Demeli?
Ayaspaşa Hamamı, Geldi Tamir Zamanı!
Böyle Müslümanlık, Tabii ki Olmaz!
Devletin İtibarı!
Ölsen de, Suçlusun!
Kürdistan Bayrağı’na Selam Durdular!
Hürriyet Gazetesi,Belasını Arıyor!
Ülkü Ocakları, Saray’da!
Adaletin Bu mu Türkiye?
Referandum İçin, “Hadis” Varmış(!)
Referandum, Adil Olacak mı?
SARAY’DA ÇIKAN “TERMAL SU” İÇİN ÇIRPINAN, Cevdet Aktaş, Neden Haklı?
Hac ve Umre
Partili Cumhurbaşkanlığı!
ARANIR OLMAK LAZIM, TIPKI Erdoğan Kaplan Gibi…
Hüseyin Çelik, Neden Dışarıda?
C.H.P. ANAYASA MAHKEMESİ’NE Neden Gitmiyor?
Evreşe Yolları Dar!
Gel de, İsyan Etme!
Çok Korkuyorum!
Araçlarınızı, Düzgün Parkedin!
“Hayırlı Cumalar!”
“Varlık Fonu”Yağması!
Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ı Satıyor (mu?)
“Osmanlı Torunlarına Maaş” BAŞLIKLI YAZIMIZLA İLGİLİ Açıklama
Halkı, Özgür Bırakın!
CHP’li Vekilden, Soygun!
Belediye Züğürtledi mi?
Katakulli!
Göze Batanlar!
Amerika, Dost mu, Düşman mı?
O Kaymakamı Asmalı!
Türkiye’nin İtibarı
Halk Oylaması Güvenliği,
Halk Oylaması Güvenliği,
118’nci İSLAM HALİFESİ, Recep Tayyip Erdoğan
Osmanlı Torunlarına Maaş!
Goodforyou Ali Özen
Saray Müftülüğü’nün Dikkatine!
Saray Müftülüğü’nün Dikkatine!
Öpüşme Hastalığı
Beceriksiz Yöneticiler!
“Muhtarlar Meclisi” Olsun!
“Medrese’ye Dönülmesini” İstiyorlar!
MHP’de At Pazarlığı!
Şafak Başa, Sen Çok Yaşa!
BİR KERE DAHA HAYKIRIYORUM!
Belediye Rahatlamış!
Yeniyıl,Yarın Başlıyor!
Diğer Yazarlar

DOĞAYI VE ÇEVREYİ KORUMAK
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
SENİ DUYMAK
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
MERAKSIZ
Keser Döner, Sap Döner…
“Aman Allah Bozmasın Yarabbim!”
Resmi İlan

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Naci AKAY
Keser Döner, Sap Döner…
     Ve döndü de. Bi...
Nazmi METİN
DOĞAYI VE ÇEVREYİ KORUMAK
Hiç birimiz doğa düşmanı olmamalıyız, ...
Tekin Sönmez
“Aman Allah Bozmasın Yarabbim!”
Bu dua, bir temenni duasıdır... İnsanoğlu, bazen k...
Mehmet Demirbaş
SENİ DUYMAK
SENİ DUYMAK . Sensizliğin sesi Kulaklarımı sağ...
Mustafa Aydın
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
‘Uluslararası’ ‘en güzel&rs...
Sevilay İLTER
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
Çocukluğum , hep aynı yıldızlar altında ge&...
Hasan Hüseyin YALVAÇ
MERAKSIZ
‘Meraklı Melahat’ diye sık kullandığım...
Cevdet Aktaş
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
         ...
Hava Durumu ( Tekirdağ )
Bugün
5°°C - 10°°C
Perşembe
6°°C - 10°°C
Cuma
6°°C - 10°°C
Cumartesi
6°°C - 10°°C
Namaz Vakitleri ( Tekirdağ )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2307:5013:3116:2718:5920:19

21 Şubat 2018 Çarşamba
Röportajlar
Yüksel; “İş Bilmezliğin Örneği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi”
Cüneyt Yüksel ve Özkan Yaman’ın cevapları şu şekilde; Saray’a ziyaretinizin sebebi nedir? Bugün ilçemizde teşkilatlarım...
»
»
»
Tarihte Bugün
2006 - Fırtına
1918 - Bayburt ve Ahlat'ın kurtuluşu.
1917 - Yılbaşının 1 Ocak?a alınması.
Kim Kimdir
Günün Sözü
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."
()
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(252 Online) 0,91ms