Bugün - 22 Ocak 2018 Pazartesi
Tekirdağ 8°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Köşe Yazıları SARAY ÇERKEZKÖY TEKİRDAĞ ÇORLU KAPAKLI ULUSAL HABERLER SAĞLIK SPOR 
Yazar Detayları

Hasan Hüseyin YALVAÇ

Hasan Hüseyin YALVAÇ - ADAMIN BİRİ

ADAMIN BİRİ
Yazı Tarihi: 03 Ocak 2017 Salı

Adamın biri buyurmuş: ‘Türkiye cehennem.’ Okudukça gülesim geldi. Böylesine kendilerini akıllı, karşısındakileri aptal sanan insancıklar nedense gittikçe çoğalmaya başladı. Acaba cehenneme dönüşmemizin nedeni bu mu? Herkes kendini ve kendisine bağlı olarak toplumun çürüdüğünü görüyor ama kimse de çürüme huyundan vazgeçmiyor nedense. Cehenneme dönmemizin bir başka nedeni bu olabilir mi? Benim bildiğim ve yaşayarak tanıklık ettiğim somutluk, gerçek yurtseverlerin ve insanseverlerin yaşadıkları yeri ve çevrelerini cehenneme çevirmeyecekleridir. Bu yüzden cehennemcileri gerçek yurtsever  ve insanseverlerin dışında aramak, arayacaklara hem zaman kazandırır hem de gerçeği kısa zamanda görmelerini sağlar. Havlamak köpeğin doğası gereğidir ama üstüne vazife olmayanların, birileri adına da olsa havlamaları çok yadırgatıcıdır.

Adamın biri buyurmuş: ‘Bu milletten adam olmaz’ diye. Bir şaşkınlık tümcesidir bu tümce. Çünkü adam olmanın cinsiyeti meçhuldür ama milletin cinsiyeti ortadadır, bilinir. Eğer adam olmak, insan olmak anlamında kullanılıyorsa, bu sözü kullananlar dahil çok fırın ekmek yememiz gerekecek. Bu noktaları öylesine geçelim. Kendi üzerlerine düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirmeyenlerin, benci yaklaşımlarıyla ‘hep bana, hep bana’ diye kendilerine yontmalarıyla ortaya koydukları eylemler sonrasında, ‘bu milletten adam olmaz’ demeleri hangi hakka dayaharak söylenebilir acaba? Bir emek verirsin, benci değilsindir ve emeğinin karşılığını ararsın. Ki toplumsal emekler özveri ister, karşılık beklenmez. Diyelim ki, şaşırdın, karşılık bekledin, sana sormazlar mı; ne verdin ki ne istiyorsun?

Adamın biri buyurmuş: ‘Bu millet gündemsiz yaşayamaz onun için sürekli gündem değiştirecek bir yetkili atamalıyız.’ Önce çevresindekiler aval aval bakmış, aval aval bakanlara adamın biri öyle sert bakmış ki, hepsi kuzulaşmış. Her sabah erkenden kalkan gündemdeğiştiricibaşı, adamın birine sormuş ‘günaydın’ demeden, ‘bu gün gündemimiz ne olsun? Diye. Adamın biri gerine gerine söylemiş: Kuru fasulye neden gaz yapar? Gündemi ilan eden gündemdeğiştiricibaşı daha ofisine geçmeden her yanda, üniversitelerde bile gündemin devreye girdiğini, tartışıldığını görünce şaşırmış ve adamın birini içinden bir kez daha taktir etmiş. Kendim görmedim ama başkalarından duyduğum kadarıyla bu tür gündemlerle adamın biri ömrünü sürdürüp duruyormuş. Bugünün gündemi ne olsun?

Adamın biri buyurmuş: ‘Okuyup da ne olacak bize cahil adam gerekli’ diye. Sen misin bu sözü söyleyen, yılların özlemiymişcesine millet bayram etmeye başlamış, tüm kitap satışları durmuş, ormanın tüm fertleri ‘artık kesilmeyeceğiz’ diye horona başlamış, Seka Kağıt Fabrikası, açmış ellerini havaya, ‘Allahım beni kapatanlardan razı ol’ diye duaya başlamış. Çok önemli eylem. Az buz şey değil. Ormanlar kesilmeyecek, yazarlar, şairler yetişmeyecek, muzur şeyler düşünmeyecekler, insanları uyandırıp hak aramalarını sağlayamayacaklar ve okumadıkları sürece yönetenlere uymak zorunda kalacaklar ve yönetenler de onları koyun gibi rahat rahat güdecek. İşte bu lafı söyleyen az gelişmiş bilim adamına yoldan geçen birisi soruvermiş, ‘len oğlum, okumak bu kadar zararlıydı da babanı masirefe sokturup niye okudun?’ diye. Kim len bu akıllı?

Adamın biri buyurmuş: ‘Biz görevimizi yaptık, şimdi sıra gençlerde’ diye. Yaşamanın anlamını kavrayamayanların yaptıkları işleri görev sanması nasıl analız edilir acaba? Okumayı görev, yemeyi içmeyi görev, yanlışları düzeltmeyi görev, ticareti görev, insanları dolandırmayı, v.b. nice şeyleri  görev sanarak yaşadıklarını mı sanıyor adamların birileri? Onlar öyle sanıyorlarsa, onlara göre yaşamak nedir peki? Bunu düşündüklerini sanmıyorum. Doğum ile ölüm arasındaki sürece yaşamak diyorsak, iyi-kötü olduğunu sorgulamadan bu sürece nelerin girdiğini düşünmek gerekmez mi yaşamak adına? Öyleyse düşünelim de, hangi görevlerimizi yaptık; hangi görevler gençlere bırakılır; ve yaşamayı sürdürmek adına yapılan işler birer görev midir? Bu soruları yanıtlarsak ve yaşamayı sürdürüyorsak, herkes yaşamının son nefesine kadar yapması gerekenleri yapmak zorunda olduğunu kavrayacaktır. Yoksa yaşamlarının bir sürü açıklar verdiğini göremeden ölüme gideceklerdir.

Adamın biri buyurmuş: ‘Biz görevmizi yaptık, şimdi sıra gençlerde’ diye. Bu söyleme neresinden bakarsam bakayım aklıma yatmıyor. Sol taraftan baktığımda, soldan vazgeçmenin yorgunluk kılıfı gibi sırıtırken, arkasında, korkmanın ve bu dünyadan zevk alamamanın gizli kimliğini de okuyabiliyorum. Yani, ‘yeter be’nin nazikçe ifadesi. Aslında yorulmanın sağı solu yok, nereden bakarsan bak, vazgeçiş dikkat çekiyor. Çünkü o görev dediği eylemi yaşamının eylemi olarak görse, yorulma, vazgeçme gibi engeller çıkarmayacak. Yaşamı anlamadığı için bazı gerçek yolculuklar ona yük olarak gözüküyor ve belli bir noktadan sonra da görev devir teslimi istiyor çoğunluk.

‘ Adamın biri buyurmuş’ uzadıkça uzar. Biz burada noktalarken, benzerlerini de düşünerek fikir jimnastiği yapmaya çalışalım, yararını görürüz.

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 357
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

MERAKSIZ
TORUNLARIM İZLEM VE DERİNSU’YA
ŞİİRİN DİLİYLE*
ÖLÜME ÇALIM ATMAK
ÇOCUKLARIN GÜZELLİĞİ VE 23 NİSAN’I ANLAMAK
KAPIYI AÇIK BIRAKMAK
KAYGI*
YOLCULUĞUMUZ SÜRÜYOR
CEMAL AYDIN KARDEŞ
GECE SAYIKLAMALARI
YAŞAMAK, SEVMEK VE YAZMAK
DOĞA YOLCULUĞUMUZ SÜRÜYOR
YOLLARIMIZ AYRILDI
ÜZÜMÜN SEVİNCİ
BÜYÜK BİR SEVDADIR DOĞA
AĞAÇLAR ÇİÇEK AÇTI
ÖLÜM Esma Analp’in anısına saygıyla
CEHALETİN BİNDİĞİ ATLAR
ŞİİR IRMAĞI*
METİN AYBEK’E NOTLAR
GECENİN YALNIZLIĞI
“O ESKİ BİR IRK”
O GÖZLER
YAŞAMAK
YENİDEN KOYULDUK YOLA
DOĞAN KUBAN, LAO TZU ve KARINCA COŞKUSU
İYİ EYLEM, ÇOK KÖTÜ BİR ÇALIŞMA
İSFENDİYAR ERZİK- HAYRETTİN BULUT –AHMET AZİZ VE ÖLÜM
‘SÖZLÜK OKUMAK’
“SÖZ MİLLETİNDİR”
HAYIR
İSTANBUL’A GİTMEK ZORUNLULUĞU
EDEBİYATTA MÜCADELE
KOMÜNİSTLER MOSKOVAYA!!!!
ATATÜRK’TEN SONRA
MUSTAFA ÖNEŞ
SARAY GELİŞİYOR-MU?
ESKİ OKUL
“ÇİÇEKLİ FİL” “Hakan Sürsal’a”
BAHÇEKÖY YOLCUSU KALMASIN “Yusuf Orhan’a”
YALNIZ ADAM “Metin Aybek’e”
MEZARLIK ZİYARETİ
YOL ARKADAŞI /YOLDAŞ
NECATİ ALBAY
MUHALİF
KÜLTÜRLÜ HIRSIZ
ADAMIN BİRİ
BAŞLARKEN
Diğer Yazarlar

Medya Paylaşımları
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
SENİ DUYMAK
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
MERAKSIZ
Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
Sarı Öküz Hikayesi!
Resmi İlan

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Tekin Sönmez
Sarı Öküz Hikayesi!
Değerli okuyucularım, Aslanla-Öküz 'sava...
Naci AKAY
Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
17-25 Aralık yolsuzluğuna bulaşan eski Bakan Erdoğ...
Nazmi METİN
Medya Paylaşımları
Düşüncelerinde ve görüşlerinde...
Mehmet Demirbaş
SENİ DUYMAK
SENİ DUYMAK . Sensizliğin sesi Kulaklarımı sağ...
Mustafa Aydın
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
‘Uluslararası’ ‘en güzel&rs...
Sevilay İLTER
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
Çocukluğum , hep aynı yıldızlar altında ge&...
Hasan Hüseyin YALVAÇ
MERAKSIZ
‘Meraklı Melahat’ diye sık kullandığım...
Cevdet Aktaş
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
         ...
Hava Durumu ( Tekirdağ )
Bugün
6°°C - 8°°C
Salı
0°°C - 5°°C
Çarşamba
0°°C - 5°°C
Perşembe
3°°C - 6°°C
Namaz Vakitleri ( Tekirdağ )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:5108:2213:2815:5818:2219:46

22 Ocak 2018 Pazartesi
Röportajlar
Yüksel; “İş Bilmezliğin Örneği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi”
Cüneyt Yüksel ve Özkan Yaman’ın cevapları şu şekilde; Saray’a ziyaretinizin sebebi nedir? Bugün ilçemizde teşkilatlarım...
»
»
»
Tarihte Bugün
1517 - Yavuz Sultan Selim Han'ın Ridaniye Zaferi
1842 - Baytar Mektebi'nin açılışı
1842 -  Baytar Mektebi(Veteriner Fakültesi)'nin Açılışı.
1517 -  Yavuz Sultan Selim'in Ridaniye Seferi.
1949 -  Çin'de Mao Tse Tung'un Kızıl Ordusu'yla Pekin'e Girişi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(174 Online) 0,56ms