Bugün - 22 Ocak 2018 Pazartesi
Tekirdağ 8°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Köşe Yazıları SARAY ÇERKEZKÖY TEKİRDAĞ ÇORLU KAPAKLI ULUSAL HABERLER SAĞLIK SPOR 
Yazar Detayları

Naci AKAY

Naci AKAY - ARANIR OLMAK LAZIM, TIPKI   Erdoğan Kaplan Gibi…

ARANIR OLMAK LAZIM, TIPKI Erdoğan Kaplan Gibi…
Yazı Tarihi: 20 Şubat 2017 Pazartesi

Saray’ın eski Belediye Başkanı, gün gelir yeni Belediye Başkanı olabilir. Çünkü, öyle zamanlar olur ki, gidenler hep aranır. İşte, Kaplan gibi aranır olmak lazım.

   Değerli okuyucularım; Toplumun yerel yönetimlerinde, Belediyeler önemli birer kamu birimi, Başkanları da yine önemli birer kamu görevlileridir. Diğer kamu görevlilerinden farklı yanları ise, atama ile değil halkın seçimi ile o göreve getirilmiş olmalarıdır.

      Bu durum, Osmanlı döneminden beri böyledir. O dönemde kendilerine  şehrin emin insanı ya da şehrin emanet edildiği kişi anlamında, Şehir Emini  veya kısaca “Şehremini” denmiştir.

     Bu gün ne yazık ki, kimilerine şehri emanet etmeyi bir yana bırakın, dikili bir ağacı bile emanet etmek, çok da isabetli görünmüyor. “Beni, halk seçti” diyen o kimileri, emanet edilen şehrin bu makamını kullanıp, dünyalığını nasıl yapıp da, düze çıkmanın derdine düşüyorlar. Çoğu da, bunu yaparken yakalanıyor zaten.

                               YİNE DE, İŞİN HİZMET YAYINA BAKALIM

     1980’li yılların başında iktidar olan Anavatan Partisi dönemine kadar, Belediyelerin gelirleri belli kaynaklardan ve sınırlı oranda sağlanıyordu.

     Merhum Turgut Özal’ın Başbakanlığı’nda, Belediyelerde iki büyük değişim yaşandı. Birincisi, belli bir nüfusa sahip olan Şehirlere “Büyükşehir” dendi ve Belediyeleri de “Büyükşehir Belediyesi” oldu. İlk etapta bunların sayısı 16’ydı.

     İkinci olarak da, Belediyelerin gelir kaynaklarının sayısı artırıldı ve bütün Belediyeler mali rahatlığa kavuştular.

     Böylece Belediyelerin, bölgelerine daha çok geçici ve kalıcı hizmet (eser) verme imkanları doğdu.

      Saray ilçesi de bu meyanda, bu uygulamadan yararlanıp gelirlerini artırdı. Miktarı artan bu gelirlerin nasıl kullanıldığı, halkın yararına kullanılıp kullanılmadığı ise, tam olarak bilinemedi. Çünkü, başta kendi ilçemiz olmak üzere bu değişimde Belediyelerin kalıcı eserler ortaya koyamadıkları, daha çok yakınlarını ve yandaşlarını koruyup kolladıkları ve kamunun bu birimlerinde yolsuz işlerin daha da arttığı görüldü. Daha da açıkçası, “Yolsuzluk” denince, öncelikle hep  Belediyeler akla geldi.

                           SARAY’DA, HEP CUMHURİYET HALK PARTİSİ

       Saray’da, belli bir dönem sağ iktidarların adayları Belediye Başkanı olduysa da, daha sonra Başkanlık sol yönetime geçti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayları, böylece 6 dönemden beri Belediye Başkanlığını kazanıyor.

       Bu 6 dönemin 3 döneminde, Erdoğan Kaplan Başkanlık yaptı. Ne var ki, üçüncü dönemi tamamlayamadan partisinden TBMM’nin 22’ci döneminde Tekirdağ Milletvekili seçilerek, geçici olarak Saray’ı terk etti.

      Erdoğan Kaplan, görevini merhum Dr. Mahmut Halilcikoğlu’na bıraktı. Halilcikoğlu, yarım kalan dönemi tamamladıktan sonra, seçilerek bir dönem de kendisi Başkanlık yaptı. Halilcikoğlu dönemi, bu partinin Saray Belediyesi’ndeki en başarısız dönemi oldu.

     Saray halkı, mevcut iktidar partisine hiç de sıcak bakmadı. Görüştüğüm hemşerilerimin tamamına yakını, samimi birer dindar olarak yüce dinimizin bu parti tarafından kendi siyasi emellerine alet edilmesine ve dinin bir siyasi araç olarak kullanılmasına, şiddetle karşı çıkıyorlardı. O düşünceleri, halen devam ediyor.

      “Laik” sistemin, hiç kimsenin inancına ve ibadetine karışmadığını söyleyen hemşerilerim, iktidarın bundan vazgeçmemesi halinde şimdilik CHP’ye oy vermeye devam edeceklerini söylüyorlardı.

      Bu durum iktidara kaybettirirken, ilçemizde hep CHP’ye kazandırıyordu. MHP’nin de iktidarın eteğine yapışması ve ondan yana olması, CHP’nin Saray’daki oylarını, biraz daha artırıyordu.

                              MEVCUT BELEDİYE, HALKI KIZDIRIYOR!

    Saray halkı, son iki dönemde (2009 dan beri…) CHP’nin adayı olarak Belediye Başkanlığını yürüten Nazmi Çoban’ın çok başarılı olduğunu söylemiyor. Filvaki, Çoban’ı beğenip, takdir edenler de var. Yani, elde ettiği krediyi sürdüğünü söyleyenler de var. Var, ama özellikle yolların hala yapılamamış olmasından ötürü, çok kızanlar da var.

     Çoban, Başkanlığı döneminde ele aldığı ilçenin alt yapı çalışmalarını başarıyla sürdürürken, mesela eskiyen ve patlayan Kanalizasyonu yenileyip, ilçeye yeni bir su (içilebilir nitelikte) getirmeyi de başardı.

      Ancak, “Belediyelerin aynası” olarak gösterilen yol çalışmaları, birkaç yıldan beri tam bir “Fiyasko” oldu.

     Başkan ve çalışma arkadaşları, kusuru Tekirdağ Büyükşehir’e atarken, Büyükşehir yönetimi, “Biz, Saray’a yapacağımızı yaptık. Bundan sonrası, Saray Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda.” diyerek Belediyenin, dolayısıyla Başkanın başarısızlığını açıkça ortaya koyuyordu.

     Birkaç yıldan beri, bozuk ve çamurlu yolları kullanmak zorunda kalan Saray halkı, her platformda ve her zeminde itirazını ve isyanını dile getirdiyse de, ne Başkanın ne de Belediyedeki sorumluların, bu isyana  kılı bile kıpırdamadı. Yani, halkı ciddiye almadıklarını, açıkça gösteriyorlardı.

                                  HALK, YENİ ADAYLAR ARAYABİLİR

     Konuştuğum hemşerilerim, Belediyenin kimi hizmetlerine karşın, Saray Belediyesi’nden fazlaca memnun olmadıklarını söylüyorlar.

    Başta Başkanları olmak üzere Belediye yetkilileri, “Benim adım Hıdır, marifetim budur.” Ya da, “Kaldırabileceğim yükten fazlasını taşıyamıyorum.” diyebilirler.

       İşte o durumda, marifetli oldukları alanlara yönelmeleri ya da taşıyabilecekleri yükün altına girmeleri, kendilerine önerilebilir.

                                      ESKİYE RAĞBET OLUR MU?

    Elbette olur. Bizim, atasözü dediğimiz öyle sözler vardır ki, katiyen doğru değildir, üstelik kötü birer örnektirler. “Bana dokunmayan yılan, bin yıl yaşasın” ya da “Bal tutan, parmağını yalar.” gibi… Bunlardan biri de, “Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yağardı.” olanıdır.

     Oysa, öyle geçmiş (eski) zamanlar olur ki, hayali bile cihan kadar büyük ve değerli olur. Kimi, eskiden başarılı olmuş kişiler, yeni gelenlerin yanında aranır hale gelebilirler.

     Bunlardan biri de, İlçemizde yaklaşık üç dönem Belediye Başkanlığı yapmış olan, Erdoğan Kaplan’dır.

                                          KİMDİR, BU ERDOĞAN KAPLAN?

     1954 Saray doğumlu. Öğrenimini Diyarbakır, Dicle Öğretmen Okulu’nda yapmış. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, siyasete girip CHP’den Saray Belediye Başkan adayı olunca, Başkan seçilmiş.

    Hemşerilerimden edindiğim bilgilere göre, Saray’a kalıcı bir eser  bırakmamakla birlikte, rutin işlerde halkı hep memnun etmiş. Davranışlarıyla, kırıcı değil, hep yapıcı olmuş. Halkın günlük yaşamında, büyük bir rahatlama ve güven sağlamış. Daha da önemlisi, halka hep güven vermiş.

     Daha sonra partisinden Milletvekili adayı gösterilip, bir dönem de CHP Tekirdağ Milletvekilliği yapmış. Doğum yeri olan Saray’dan hiç kopmamış.

    Saray’lı hemşerilerim, “Gelen, gideni aratır.” yaygın sözünü tekrarlarken, Erdoğan Kaplan’ı aradıklarını, onun icraatında şeffaf, sözünü tutan biri olduğunu, ilçe ve yurt çapındaki tecrübelerinin, daha iyi kamu hizmeti verebileceğinin kanıtı olduğunu söylerken, onu aradıklarını belirtiyorlar.

    Geçen yıl eşini kaybeden Kaplan’ın, yeni bir görev aldığı takdirde görevine daha çok zaman ayırabileceğini ve görevinde daha çok yararlı olabileceğini söylüyorlar.

    Aranır hale gelebilmek, her fani için büyük bir mutluluktur. Erdoğan Kaplan, işte o arananlardan biridir.

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 891
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
Okul Müdürü’nün, Mangal Partisi
Şu Bizim Yandaş Medya
Ah!.. Nerede O Eski İmam-Hatip Okulları?
Bu Nasıl Yüz Böyle?
ÇILGIN PROJE Mİ, APTAL PROJE Mİ? Kanal İstanbul
Bu AKP, Gitmez!
ŞİMDİ, AH! VAH! ETMEYİN,
Yine Saray Devlet Hastanesi
Abdullah Gül,“Tü-Ka-Ka”Oldu!
“Adalardan Bir Yar Gelir…
“Milletin Evi”ymiş(!)
Yokedilen İstanbul!
“Kudüs, Kurtuldu” Sanmayın!
Mehmet Sekmen
İlginç Bir Magazin Haber!
Türkiye, “Yaşanamaz Hale” Geliyor!
Tencere, Dibin Kara!..
Reza Zarrab Balonu da Söndü!
Kim Mankafa?
“Verin ülkeyi, Kurtulun!”
Kudüs, Gitti Gider!
İktidarın Yeni Serüvenleri!
Saray’ın Kasapları Ve Et Fiyatları
Atatürk Kültür Merkezi
Türkiye’yi, Bu Hale Düşürdüler!
Ah Bu Belediye Başkanları!
TEOG’dan Sonra, BOMB.K !
Ne Kadar da Saf’ız!
Hakan Özgül Geliyor!
Fındıkçılar Ağlıyor!
Paralar ve Atatürk
GEZMESİNİ SEVENLERE; Bu Gezi Kaçırılmaz!
GEZMESİNİ SEVENLERE; Bu Gezi Kaçırılmaz!
Çocuklarınızı, Bu Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Koruyun!
HAKİKİ FETÖCÜ HÜSEYİN ÇELİK’İN LüksTatil Keyfi
Böyle FETÖ Avı Olmaz!
Diyanet mi, Hıyanet mi?
Deprem, Deprem, Deprem!
Mehmetçik Vakfı’nın Açıklaması
“Parlamenter Demokrasi, Artık Yok!”
Ciddi ve Kudretli Devlet!
Saray’ı Yönetenler
Saray’ı Yönetenler
Bu Pislik, Seneye de Bitmez!
Kabe Yıkılsa, Umurlarında Olmayacak!
Atatürk’ün Mezarı
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK’A, Açık Mektup
Bu Hakime Dikkat Edin!
Türk Eğitim Sistemi Mezara!
Bir Yaşar Hoca Vardı!
CHP’liler, Çok mu Dürüst?
Devlet, İflas mı Etti?
Katar’dan Bize Ne?
Al Sana Avrupa Birliği!
İşte AKP’nin Adayları!
15 Temmuz, Bayram Gibi Kutlanamaz!
Atatürk’e Sövmek Moda!
Bravo Saray Belediyesi’ne ve Başkanına(!)
Böyle Sanatçı Olmaz Olsun!
Kadın Ve Çocuk Cinayetleri, Neden Durmuyor?
Getirin Artık Şu İdamı!
Türkiye Nereye?
Neden Kondu, Neden Kaldırıldı?
  Diyanet, Çizmeyi Aşıyor!
Neden Kondu, Neden Kaldırıldı?
Vah, İstanbul Vah!
Tebrikler, Süleyman Erdegül ve Öğrencilerine!
Nilhan Osmanoğlu
KÜÇÜKYONCALI “KEŞKEK FESTİVALİ” Sizi Bekliyor!
Yazık Oldu Filistin'e !
Evetçi'ler Sevinsin!
Dinimiz, Bu Değil!
Evlilik Programları Nihayet…
Adaletin Bu mu Türkiye?
Eczaneler, Hizmetten Uzak(mı?)
Gülmedi Şu Bahtım, Gülmedi Gitti!
ÖYLE BİR REFERANDRUM Kİ; Avrupa da Şaşkın!
Yüksek Seçim Kurulu: 1 Cumhuriyetçi Türk Halkı : 0
Oylamaya katılın, Sandıkları Kollayın!
Dananın Kuyruğu Kopuyor!
SARAY’DA Asayiş, Berkemal (mi?)
Allah için “Evet” miş!
Çok Zararlı Gıdalar!
Siz, Allah’tan Hiç Korkmaz mısınız?
“Parti Devleti” Olmaz!
T.B.M.M de FET֒cü Vekil Yokmuş(!)
Referandum’da, Sandık Güvenliği
Saray, CHP ile Olmaz!
İLGİNÇ VE YENİ BİR İDDİA, Hayır Çıkacak, Evet Açıklanacak!
Söylediklerine, Kendileri de İnanmıyor!
Elbette “Hayır!”
Bugün’ün Çorbası
Nedir, Bu “Türk” ve “Atatürk” Düşmanlığı?
Eğer, Demezsek Hayır, Yanarız, Cayır Cayır!
“Hayır” Demezseniz, İşte Böyle Olur!
Ekmek Yerine, Zehir mi?
SARAY C.H.P ‘ de; Hizmet Yarışı mı, Koltuk Savaşı mı?
Evlilik Programları Kalkıyor!
Market Fişlerine İyi Bakın!
TREDAŞ,Yemek Verme Halka Elektrik Ver!
Avrupa’yla Dalaştılar, 2 Puan Kazandılar!
Bu Yüzle mi Evet?
Ver Adaları,Al Evet’i(!)
Cumhurbaşkanı’nı Dinlerken…
Neden HAYIR Demeli?
Ayaspaşa Hamamı, Geldi Tamir Zamanı!
Böyle Müslümanlık, Tabii ki Olmaz!
Devletin İtibarı!
Ölsen de, Suçlusun!
Kürdistan Bayrağı’na Selam Durdular!
Hürriyet Gazetesi,Belasını Arıyor!
Ülkü Ocakları, Saray’da!
Adaletin Bu mu Türkiye?
Referandum İçin, “Hadis” Varmış(!)
Referandum, Adil Olacak mı?
SARAY’DA ÇIKAN “TERMAL SU” İÇİN ÇIRPINAN, Cevdet Aktaş, Neden Haklı?
Hac ve Umre
Partili Cumhurbaşkanlığı!
ARANIR OLMAK LAZIM, TIPKI Erdoğan Kaplan Gibi…
Hüseyin Çelik, Neden Dışarıda?
C.H.P. ANAYASA MAHKEMESİ’NE Neden Gitmiyor?
Evreşe Yolları Dar!
Gel de, İsyan Etme!
Çok Korkuyorum!
Araçlarınızı, Düzgün Parkedin!
“Hayırlı Cumalar!”
“Varlık Fonu”Yağması!
Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ı Satıyor (mu?)
“Osmanlı Torunlarına Maaş” BAŞLIKLI YAZIMIZLA İLGİLİ Açıklama
Halkı, Özgür Bırakın!
CHP’li Vekilden, Soygun!
Belediye Züğürtledi mi?
Katakulli!
Göze Batanlar!
Amerika, Dost mu, Düşman mı?
O Kaymakamı Asmalı!
Türkiye’nin İtibarı
Halk Oylaması Güvenliği,
Halk Oylaması Güvenliği,
118’nci İSLAM HALİFESİ, Recep Tayyip Erdoğan
Osmanlı Torunlarına Maaş!
Goodforyou Ali Özen
Saray Müftülüğü’nün Dikkatine!
Saray Müftülüğü’nün Dikkatine!
Öpüşme Hastalığı
Beceriksiz Yöneticiler!
“Muhtarlar Meclisi” Olsun!
“Medrese’ye Dönülmesini” İstiyorlar!
MHP’de At Pazarlığı!
Şafak Başa, Sen Çok Yaşa!
BİR KERE DAHA HAYKIRIYORUM!
Belediye Rahatlamış!
Yeniyıl,Yarın Başlıyor!
Diğer Yazarlar

Medya Paylaşımları
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
SENİ DUYMAK
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
MERAKSIZ
Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
Sarı Öküz Hikayesi!
Resmi İlan

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Tekin Sönmez
Sarı Öküz Hikayesi!
Değerli okuyucularım, Aslanla-Öküz 'sava...
Naci AKAY
Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
17-25 Aralık yolsuzluğuna bulaşan eski Bakan Erdoğ...
Nazmi METİN
Medya Paylaşımları
Düşüncelerinde ve görüşlerinde...
Mehmet Demirbaş
SENİ DUYMAK
SENİ DUYMAK . Sensizliğin sesi Kulaklarımı sağ...
Mustafa Aydın
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
‘Uluslararası’ ‘en güzel&rs...
Sevilay İLTER
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
Çocukluğum , hep aynı yıldızlar altında ge&...
Hasan Hüseyin YALVAÇ
MERAKSIZ
‘Meraklı Melahat’ diye sık kullandığım...
Cevdet Aktaş
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
         ...
Hava Durumu ( Tekirdağ )
Bugün
6°°C - 8°°C
Salı
0°°C - 5°°C
Çarşamba
0°°C - 5°°C
Perşembe
3°°C - 6°°C
Namaz Vakitleri ( Tekirdağ )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:5108:2213:2815:5818:2219:46

22 Ocak 2018 Pazartesi
Röportajlar
Yüksel; “İş Bilmezliğin Örneği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi”
Cüneyt Yüksel ve Özkan Yaman’ın cevapları şu şekilde; Saray’a ziyaretinizin sebebi nedir? Bugün ilçemizde teşkilatlarım...
»
»
»
Tarihte Bugün
1517 - Yavuz Sultan Selim Han'ın Ridaniye Zaferi
1842 - Baytar Mektebi'nin açılışı
1842 -  Baytar Mektebi(Veteriner Fakültesi)'nin Açılışı.
1517 -  Yavuz Sultan Selim'in Ridaniye Seferi.
1949 -  Çin'de Mao Tse Tung'un Kızıl Ordusu'yla Pekin'e Girişi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."
(MEVLANA (R.A))
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(244 Online) 0,59ms