301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 15:28 Bu haber 575 kez okundu
 
“Saray Büyük Sürprize Hazırlanıyor”
“Saray Büyük Sürprize Hazırlanıyor”
SARAY Haberi


CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve Millet İttifakı CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Albayrak, CHP Tekirdağ İl Başkanı Mehmet Ali Işıkgör, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç’ın katılımıyla yapılan basın toplantısında konuşan CHP saray Belediye Başkan Adayı Özgen Erkiş Saray’ın büyük bir sürprize hazırlandığını ifade etti. Erkiş, basın toplantısı öncesi yapılan esnaf ziyaretinin beklediği sonucu verdiğini belirtirken, “Hemen her şey bizim açımızdan yolunda gibi yine de en büyük beklentimiz Rabbim en hayırlı kim olaraksa ona nasip etsin” şeklinde konuştu.

İlk olarak ilçe Başkanı Akın Aytaç, seçimin hayırlara vesile olmasını temenni ederek, seçimden galip çıkacaklarına hiç şüphesinin olmadığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise açıklasın da Saray’a yapılan yatırımları kalem kalem belirtirken 2014-2019 yılları arasında Saray’a 124 milyon lira yatırım yapıldığını belirtti. Albayrak açıklamalarında şunları söyledi; “ Tekirdağ’ın büyükşehir olmasıyla bir gecede 257 köy mahalle oldu 23 belde mahalle oldu belediyeler kurulurken belediye olmak istiyor musunuz diye referandum yapıldı vatandaşa soruldu ama kapanırken sorulmadı. Tekirdağ Büyükşehre çok iyi hazırlanmadı gerek idari otorite gerek valilik sivil toplum kuruluşları siyasi partiler milletvekilleri hepsini koyabiliriz. Yani Tekirdağ'ın büyükşehir olduğu zaman ne olacağını bilmiyordu vatandaşlar. O güne kadar Saray'da tüm hizmetler ilçe belediye başkanı tarafından yürütülüyordu. İşte belde belediyeleri muhtarlıklar filan vardı büyükşehir olunca bu hizmetlerin yüzde 70'i büyükşehir belediyesi tarafından yapılmaya başlandı ilçe belediyelerine yüzde 30 kaldı. Büyükşehir ile birlikte vatandaş dedi ki doğal olarak Saray'ın merkez mahallesinde ne varsa köyde bende istiyorum dedi. Tabi büyükşehir belediye başkanı seçildiği zaman binası yok ekibi yok tüm bunların karşısında da bekleyen çok kuvvetli kırsal kesim var. İl özel idaresi veya köy hizmetlerinden almış olduğumuz makinaların yüzde 70'ini telkin ettik yani makina kimyaya hurdaya gönderdik. bunların hepsi için 80 milyon liralık ekipman aldık.”

Kadir Albayrak Büyükşehir Belediyesi'nin Saray'a yeterli yatırım yapmadığı eleştirilerine sert bir şekilde tepki gösterirken bu eleştirileri verdiği rakamlarla yalanladı. Albayrak 68 Milyonu Büyükşehir Belediyesi 56 milyonu TESKİ olmak üzere 2014 yılından bu yana Saray'a toplamda 124 milyon liralık yatırım yapıldığını söyledi. Albayrak, içme suyu konusunda Saray'ın Tekirdağ'da en iyi ilçe olduğunu belirtirken, yeni yapılan altyapı ile birlikte önceden saniyede 110 litre olan su tüketiminin saniyede 80 litreye düştüğünü ve ciddi anlamda tasarruf sağlandığını hatırlattı. Albayrak Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın 26 milyon 220 bin liralık yatırım yapıldığını belirtirken, sıcak asfalt, sathi kaplama ve sıkıştırılmış beton yolun kaçar kilometre yapıldığını açıkladı.

“TEK ÜZÜNTÜM 50 BİNİN GEÇİLMEMESİ OLDU”

Kadir Albayrak, "Büyükyoncalı-Küçükyoncalı yolunu Tekirdağ Valiliği biz yapacağız dedi. Bir çalışma başlamayınca Valilikten yapamayacakları yönünde yazı istedik yazı gelince de bu yolu yaptık. Saray'da 251 kilometre altyapı çalışması yürüttük. DSİ tarafından yapılan ve TESKİ'ye devredilen atık su arıtma merkezinin parasını ödüyoruz. Kültür Merkezi bu yıl içerisinde tamamlanacak. Rakamlara baktığımız zaman Saray hemen hemen Kapaklı kadar yatırım aldı. Altyapı sürecinde çalışmalardan siyasi rant elde etmeye çalıştılar. Dönemin Ak Parti İl Başkanı Çerkezköy Caddesi'nde çektiği videoda her yer çukur çamur tarla yolu gibi dedi. Ama paylaştıkları fotoğrafta gözden kaçırmışlar ki yolda greyder çalışıyor. Benim Saray konusundaki tek üzüntüm 50 bin sınırının geçilmemesi oldu. 50 bin nüfusa ulaşılsaydı Saray hem daha çok meclis üyesi çıkaracaktı hem Büyükşehir Meclisinde temsiliyeti artacaktı hem geliri yükselecekti ama bir türlü bu gerçekleşmedi. Su konusuna gelecek olursak Büyükşehir olduğumuzda su tarifesini belirme görüşmelerinde tüm ilçelerde suyun aynı olması lazım. Bizim belirlediğimiz rakama 60 üyenin tamamı kabul verdi bu rakam oy birliği ile kararlaştırıldı. Suyun tonu 2 lira 6 kuruş, atık su bedeli ile birlikte 3 lira 90 kuruş yani on ton su bedeli 39 lira fatura öder. Su faturasının üst kısmı belediyelere giden para alt tarafında ise 4-5 kalem vergi var. Bunlar çıkartılan karar ile su faturası altında alınmaya başlandı yoksa vatandaş bu vergileri ödemek için 5 kere gelecekti belediyeye. Vergilerden dolayı 29 lira olması gereken fatura 70-80 lira oluyor bunun içinde devlete giden paralarda var. Su pahalılığı sıralamasında Tekirdağ 30 Büyükşehir arasında 19. sırada bizden önde olanlar içme suyu barajlarından ihtiyaçlarını karşılıyorlar biz ise kuyulardan suyu alıyoruz. Geçtiğimiz yıl 4 milyon lira elektrik faturası öderken bu yıl 6 milyon lira ödüyoruz. Bu su parasını düşüreceğiz diyen arkadaşların bunu bilmesi lazım, nasıl indireceklermiş su fiyatını merak ediyorum” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

“CHP BEKA SORUNUNU ÇÖZER”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı zırhına saklanarak kendilerine demediklerini bırakmadığını söyledi. Öztrak, bunların Türkiye’ye yakışan manzaralar olmadığını belirtirken,  “Mutfakta tencere kaynamıyor Türkiye enflasyonda  dünyadaki on ülkeden biri işsizlik almış başını girmiş 8 milyon işsiz var. Ama onlar kaçak yaptıkları Saray’da keyiflerine bakıyorlar. Bu seçim onlara ‘kendinize gelin’ diyeceğimiz bir seçim. Beka sorunu var diyorlar Cumhuriyet Halk Partisi beka sorunu yaşatmaz o sorunu çözer” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Açıklamaların ardından basın mensuplarının soruları cevaplanırken, Albayrak otogarın kiralanmasıyla oradaki vatandaşların mağdur olmayacağını inandığını söyledi. Albayrak, “Kurucu Büyükşehir Belediye Başkanısınız ilk süreçlerde ilçelerle koordinasyon sorunu yaşadınız mı. Seçilmeniz durumunda bir koordinatör atamayı düşünüyor musunuz? Otogar işletmesi neden kiraya verildi yeni otogar yapılacak mı? Trafik sorunu hakkında nasıl bir eylem planınız var” sorularına ise şöyle cevap verdi; “11 İlçede hizmet binalarını TESKİ’de dahil devreye sokan tek belediye başkanıyım yeni kurulanlar içerisinde özel bir koordinatör kadromuz yok ama bir çalışmamız var bu sene değişik bir tarzda mevcut bir kadro içerisinde bunu nasıl yaparız diye şuan bir koordinatöre bir ihtiyacımız yok ama değişen şartlarda özellikle nüfusu yüz bini geçen ilçelerde bunun için bir çalışma hazırlıyoruz. kademeli olacak bunlar.

Yıllardır alışılmış bir sistem var bunun birden bire değişmesi kolay olmuyor otogar artık Saray'a yakışmıyor. Yeni bir otogar çalışması içerisindeyiz ama önce mezbahasını yapalım Saray'ın bu sene.

“ÇOK MAĞDUR OLACAKLARINI SANMIYORUM”

Yeni bir yasa çıktı tüm otogarlara neredeyse havaalanı statüsünde bir düzenleme geliyor. Korumasıyla girişiyle çıkışıyla Saray otogarının yenisini yapmadan orada bir düzenleme yapmak çok zordu ve tabi oraya elemanda güvenlikte koymak zorundasın bunun için biz burayı ihaleye çıkardık. İhalede yapıldı oradaki arkadaşların ben çok mağdur olacaklarını sanmıyorum ama orasının yeniden düzenlenip Saray'a daha yakışır planlı bir hale gelmesi gerekiyordu bu da yapılacak bundan sonra.

Nazmi Çoban'a teşekkür ediyorum aramızda sorun olmadan güzel güzel çalıştık. Onun çalışmalarından da memnundum. Doğalgazın gelmesinde göstermiş olduğu fedakarlık konusunda onu bir kez daha tebrik ediyorum kendisine bütün hizmetleri için teşekkür ediyorum. Yeni ulaşım planı hazırlandı yeni başkanın seçilmesiyle beraber bir kere daha masaya yatıracağız özellikle bu Çerkezköy Caddesi ve İstanbul Caddesi'ndeki o trafiği çözeceğiz. Küçükyoncalı tarafında değirmen dere yolu umuyorum bir hafta içerisinde bitecek bütün alt malzemesini çektik o yolu sağlamlaştırıp kamyonları ve tırları oradan vereceğiz şehir içine sokmayacağız. O yol bittiği zaman ciddi bir rahatlama göreceğiz.”

Kadir Albayrak Millet İttifakı adayı olduğunu Saray’da İyi Parti ve CHP’nin de adayı olduğunu kendi açısından bu iki adayı bir araya getirmek gibi bir görevinin olduğunu söyledi. Albayrak, sandıktan çıkacak her türlü karara saygı duyacaklarını belirtirken İyi Parti Saray Belediye Başkan Adayı Ali Özen’e çalışmalarında başarılar diledi. İlçe Başkanı Akın Aytaç ise vatandaşların sandığa gitmesini talep etti. Toplantı soru cevap sonrası sona erdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Saray, Büyük, Sürprize, Hazırlanıyor”,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
12° - 19°
Çarşamba
12° - 20°
Perşembe
13° - 23°
Tekirdağ

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:38
Sabah
05:33
Öğle
13:13
İkindi
17:11
Akşam
20:42
Yatsı
22:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı