301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Şubat 2018 - Salı 08:49 Bu haber 1029 kez okundu
 
Öztrak Çorlu'da Konuştu
Öztrak Çorlu'da Konuştu
ÇORLU Haberi


 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın dün Çorlu’da gerçekleştirdiği basın toplantısında iktidarı sert sözlerle eleştirdi.

 

TBMM’ye getirilen ittifak yasasında yer alan düzenlemelerin seçim adaleti ve güvenliği konusunda ciddi sakıncalar içerdiğini belirten Öztrak, “2019’a giderken öncelikli konular seçim güvenliği ve seçim adaletidir. Referandumda hayır diyen tüm kesimlerin seçim güvenliği ve adaleti konusunda ciddi bir mücadele vereceği açıktır. Şöyle bir söz var: Seçimde oyu verenin kim olduğundan daha önemli olan oyları kimin sayacağıdır. Tek adam parti devletinin oyları saydığı bir seçim milli iradenin katledilmesine sebep olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Çorlu’da düzenlediği basın toplantısında yerel basın mensuplarının sorularını yanıtladı. CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Çorlu İlçe Başkanı Yıldıray Arıcı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan’la birlikte kameralar karşısına geçen Öztrak, Türkiye ve Tekirdağ gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2016 yılı itibariyle 29 milyon vatandaşın iki günde bir masasına bir kap et yemeği koyamadığını, 19 milyon vatandaşın evini ısıtmakta zorlandığını, son 15 yılda vatandaşın borcunun 32 kat arttığını ifade eden Öztrak, insanların artık işsizlik ve geçim sıkıntısı yüzünden kendini yakmaya başladığını belirtti. Vatandaş bu haldeyken, ultra zenginlerin sayısının artmaya devam ettiğine dikkat çeken Öztrak, 2016’da 500 milyon dolar ve üzerinde serveti olanların sayısı 64 iken, 2017’de bu sayının 76’ya çıktığını kaydetti.

 

VATANDAŞA BİÇİLEN YOKSULLUK ELBİSESİNİ YIRTIP ATACAĞIZ

 

CHP Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, sosyal politikaların vatandaşın günlük hayatına dokunan bu ve benzeri tüm alanları kapsadığını belirterek, “Ülkede son 16 yılda uygulanan politikalar zengini daha zengin ederken, yoksulluğu da adeta bir kader haline getirdi. Biz vatandaşımıza biçilen bu dar elbiseyi yırtıp atacak proje ve politikaları geliştireceğiz” dedi. Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin de genç işsizliği olduğunu belirten Öztrak, CHP olarak önümüzdeki dönemde bu soruna çözüm önerileri üzerine eğileceklerini ifade etti.

 

ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU

 

Çevre ve halk sağlığı konusunun da sosyal politikalar alanına girdiğini anlatan Öztrak, Tekirdağ’ın ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu, özellikle termik santrallerin halk sağlığını ciddi şekilde etkileyeceğini vurguladı. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi meselesine de değinen Öztrak, pancardan şeker üreten fabrikaların satılmasının ve kapatılmasının nişasta bazlı şekerin önünü açacağını, sağlığa zararlı nişasta bazlı şeker kullanımının da başlı başına halk sağlığını olumsuz etkileyecek bir konu olduğunu söyledi. Alpullu Şeker Fabrikası’nın Cumhuriyetin modernleşme politikalarının en önemli ayaklarından biri olduğunu belirten Öztrak, bu Cumhuriyet mirasının korunması gerektiğini ifade etti. Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de Alpullu ile ilgili olarak Trakya’daki tüm belediye başkanlarını çağırarak Süleymanpaşa’da bir toplantı düzenleyeceğini kaydetti.

 

YANLIŞ YERDEN SİYASET YAPIYORLAR

 

Tekirdağ’da belediye tarafından yapılan yatırımlar konusunda bilgi veren Öztrak, “Tekirdağ’da yerel siyaseti sürekli belediyelerimizi eleştirerek yapıyorlar ama yanlış yerden siyaset yapıyorlar, çünkü biz orada çok başarılıyız” diye konuştu. Belediyelerin yaptığı yatırımlar artarken, merkezi yönetimden gelen yatırımların giderek düştüğünü anlatan Öztrak, “İktidar partisi bizi eleştirmeden önce dönüp kendisine bakmalı” dedi. Şehir Hastanesi konusunda bir ilerleme yaşanmamasını ve Hayrabolu yolu için yetersiz ödenek ayrılmasını eleştiren CHP’li Öztrak, “Milleti aldatmaktan, belediyelerle uğraşmaktan vazgeçsinler. İktidar kendi yapması gereken yatırımlara yoğunlaşsın” ifadelerini kullandı.

 

DEĞERLER EĞİTİMİNİ OKUL OKUL TAKİP EDECEĞİZ

 

Tekirdağ’da Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı okullara rağmen hala ikili eğitimin sürdüğünü belirten Öztrak, şunları söyledi:

“Değerler eğitimi diye bir uygulama var. Bu eğitim vakıflar ve cemaatler tarafından veriliyor. Bunların genç dimağların bulunduğu okullarda ne işi var? Liyakatin yerini cemaat ve tarikat aldığı zaman işin ne hale geldiğini 15 Temmuz’da gördünüz. Hala ders almadınız mı? Gençlerin vakıflar ve cemaatler tarafından formatlanmasına izin verilmemelidir. Değerler eğitimiyle ilgili bu protokoller kaldırılmalıdır. Bunun peşini bırakmayacağız, tek tek okul okul ne olup bittiğini takip edeceğiz. 

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan CHP’li Öztrak, özetle şunları söyledi:

 

TÜRKİYE’NİN BORCU GIRTLAĞI AŞTI

 

Türkiye’nin borçları giderek artıyor. Mevcut siyasi iktidarın işbaşına geldiği 2002 yılında kamunun, özel sektörün ve hane halklarının borcunun toplamı Türkiye’nin milli gelirinin altındaydı, şimdi bu borçlar milli geliri aştı. En kırılgan ekonomiler listesinde diğer ülkeler değişiyor ama Türkiye hep ilk 5 ülke arasında kalıyor. Türkiye şirketleri döviz cinsinden en fazla borçlanan ülkeler arasında. Bunun sonucu olarak Türkiye, dünyada bizim gibi ülkelere sermaye akışının kesilmesi halinde bundan en olumsuz etkilenecek ülkeler arasında yer alıyor.

 

EKONOMİDE ANİ DURUŞ RİSKİ

 

Özellikle OHAL neticesinde Türkiye’de hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü tehdit altında girdi. Yapılan referandumla da Türkiye ucube bir tek adam parti devletine geçiş yaptı. Devletle iktidar arasında hiçbir mesafe kalmadı. Böyle bir yapı içinde sürekli yıpranan hukuk devleti ve demokrasi nedeniyle Türkiye’ye dışarıdan kuşkuyla bakılıyor. Çünkü böyle bir ortamda yatırımcılar “Ben bu ülkeye yatırım yaparsam paramı geri alabilir miyim” diye düşünüyor. Bu nedenle kimse Türkiye’de uzun vadeli pozisyon almak istemiyor. Kısa vadeli sıcak para giriyor, kârını alıp çıkıyor. Devlet tahviline ABD’den kat kat fazla faiz ödüyoruz. Faize karşıyız diyenler yurtdışına tefeci faizi ödüyor. Türkiye bir an önce normalleşmeli. Bu OHAL vatandaşımızın cebinde yangın çıkarıyor. Dışarıda da artık gelişmiş ekonomiler kendi faizlerini artıracaklarını, eskisi gibi tüm dünyaya Dolar ve Euro vermeye devam etmeyeceklerini söylüyor. Türkiye’de bütün bu riskler varken bir de bu gelişmenin yaşanması, dışarıdan para bulmayı çok daha pahalılaştıracak, ani duruş riski daha da artacaktır.

 

BİZE YERLİLİK VE MİLLİLİK DERSİ VEREMEZLER

 

Bize yerlilik ve millilik dersi verenlerin önce geçmişte Habur’da oynadıkları komediyi, Oslo’da kiminle masaya oturduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli mensupları kumpaslarla içeri atılırken bu kumpasların yapılmasına nasıl izin verdiklerini açıklaması lazım. Bu cemaatin yaptıkları konusunda önlerine gelen bilgileri, bu cemaatin durdurulması gerektiği yönündeki taleplere veto koyanların kalkıp bize verecekleri yerlilik ve millilik dersi yoktur. Bu memlekette Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti yerine keşke Yunanlılar olsaydı, diyen Fesli Kadir’in yanından çıkmayacaksınız, okullara tarikatları, cemaatleri hem de protokolle sokacaksınız, sonra Cumhuriyet Halk Partisi’ne yerlilik ve millik dersi vermeye kalkacaksınız. Kimse kusura bakmasın, burası Atatürk’ün Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

 

MİLLİ MESELE PARTİ KONGRELERİNDE AĞIZLARA SAKIZ YAPILMAZ

 

CHP ve AKP içinde bazı milletvekilleri de, 1 Mart tezkeresine hayır dedi. Çünkü bu Türkiye’nin sınırında teröristlere devlet kurdurma anlamına geliyordu. Ama Suriye’de emperyalistlerle kol kola girdiler, şimdi emperyal devletler Türkiye’nin Suriye sınırında teröristlere devlet kurdurmaya kalkıyor. TSK ise yapılan hataların ortaya çıkardığı vahim sonucu önlemek için orada operasyon yapıyor, şehitlerimiz geliyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, milletimize sabır diliyorum. Hem bunun müsebbibi olacaksınız, hem kongrelerinizde çıkıp konuşacaksınız. Bu milli bir meseledir. Milli mesele parti kongrelerinde ağızlara sakız yapılmaz.

CHP’li Öztrak, CHP Tekirdağ örgütünde il kongresi sürecinde bazı bölünmelerin yaşandığı iddialarının sorulması üzerine de şunları söyledi:

ARTIK KIRMIZI BEYAZ AYRIMI YOK

Tekirdağ en son Sayın Genel Başkan’ın yanına gittiğinde ne kırmızı liste ne beyaz liste vardı. Orada sadece Tekirdağ vardı, CHP bayrağı vardı. Bütün örgütlerimiz ve belediye başkanlarımız el eleydi. Zorlu bir yarış oldu ama bundan sonra kırmızı-beyaz ayrımı yok. Bayrağımızın renkleri gibi oldu. Artık önümüze bakıyoruz.

 

TEK ADAM DEVLETİNİN OYLARI SAYMASI MİLLİ İRADEYİ KATLEDER

 

TBMM’ye getirilen ittifak yasasında yer alan düzenlemelerin seçim adaleti ve güvenliği konusunda ciddi sakıncalar içerdiğini belirten Öztrak, “2019’a giderken öncelikli konular seçim güvenliği ve seçim adaletidir. Referandumda hayır diyen tüm kesimlerin seçim güvenliği ve adaleti konusunda ciddi bir mücadele vereceği açıktır. Şöyle bir söz var: Seçimde oyu verenin kim olduğundan daha önemli olan oyları kimin sayacağıdır. Tek adam parti devletinin oyları saydığı bir seçim milli iradenin katledilmesine sebep olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

ÖNSEÇİMSE GİRERİM, ÖNSEÇİMDEN DE ÇIKARIM

 

Öztrak, önümüzdeki seçimde adayların nasıl belirleneceği ve kendisinin başka bir ilden adaylığının söz konusu olup olmadığı üzerine bir soru üzerine ise şunları söyledi:

“CHP iktidara yürüyor. Bu süreçte milletvekili adaylarını tespit ederken iktidara gelince ihtiyaç duyacağı kadroları da göz önünde bulunduracaktır. Ayrıca il ve ilçelerdeki üyelik yapıları da göz önünde bulundurulmalı. Adaylar belirlenirken parti içi demokrasi de en üst seviyede işletilecektir. 

Benim memleketim Tekirdağ. Ben öyle başka yerlerden aday olmam. Önseçim varsa önseçime de girerim, önseçimden de çıkarım. Kongre yarışlarına girdim tablo ortada, önseçim denirse önseçime de girerim.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.05.2019
Bugün
17° - 23°
Perşembe
16° - 23°
Cuma
16° - 22°
Tekirdağ

Güncelleme: 22.05.2019
İmsak
03:50
Sabah
05:40
Öğle
13:12
İkindi
17:08
Akşam
20:33
Yatsı
22:15
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı