Haber Detayı
27 Ekim 2016 - Perşembe 20:50 Bu haber 131 kez okundu
 
Kim Bu Okulcu Hasan-1
Köşe Yazıları Haberi


          Anlaşılan o ki o, okumayı sevdiği kadar, okutmayı da seven bir Belediye Başkanı. O, Büyükçekmece İlçesi Belediye Başkanı Hasan Akgün. Babası da eski bir öğretmen olan Akgün, ilçesinin ve çevresinin okul ihtiyacının bir kısmını, kendisi karşılamış. Yaptıkları, takdirin de ötesinde. Kimilerine örnek olması için, bugün size ondan bahsedeyim.

       Cumhuriyet’in ilk yıllarıydı. Yeni harflerin kabulünden sonra açılan “Millet Mektepleri” ve “Halkevleri” bünyesinde, Atatürk’ün başlattığı “Okuma-Yazma Seferberliği”, iyi bir yayılma ve uygulama mekanı bulmuştu.

     Millet Mektepleri herkese, Halkevleri, yetişkinlere hitap ediyordu. Çocuklar için ayrıca, okul binaları lazımdı. Ülkenin nüfusu giderek artıyor, onları okutma imkanı ise, giderek zorlaşıyordu.

    Kimi yabancı mimarların çizdiği tek tip okul binası  projeleri, halkın katkılarıyla inşaata dönüştürülüyor, yeni okul binaları yapılıyordu.

    İşin ilginç yanı, okul olsa da öğretmen bulmak zordu. İyi derecede okuma yazma bilenlere  “Eğitmen” unvanı verip, istekleri üzerine Öğretmen gibi okullara sokuluyorlardı.

     Hedef, öncelikle temel eğitim için ilkokulların sayısını artırmak ve eğitimi üst katlara doğru çıkarmaktı.

    Parası kıt olan devlet, çıkardığı bir kanunla İlkokul öğretmenlerinin maaşlarını, İl Özel İdareleri’nden ödetti ve okul binası yapımını da bu kuruluşa verince,. eğitim seferberliği iyi sonuçlar vermeye başladı.

                         OKUL BİNASI İHTİYACI, HİÇ BİTMEDİ

     1927 yılında yapılan ilk Nüfus Sayımı’nda, ülkemizin nüfusu 13 milyon iken, Cumhuriyetin 100’ncü yılına gelmeden bu sayı, 80 milyona yükseldi.

    Okuma çağına gelen çocuk sayısının da artması ve çocukların ilk öğretimle sınırlı kalmayıp, daha ileri okullarda okuma temayülü, okul binası ihtiyacını hep artırdı. Bu ihtiyaç, bütün çabalara rağmen, hala ve tam olarak karşılanabilmiş değil.

                     BELEDİYELER, KONUYA ÇOK İLGİLİ DEĞİL

    Halkın yerel ihtiyaçlarını karşılamakla görevli ve yükümlü olan Belediyeler, bu ihtiyaca fazla ilgi göstermediler ya da öteki işlerinin yanında gösteremediler. Büyükçekmece’de ise, durum böyle olmadı.

     Seçildiği ilçeye,  6 dönemden beri başarılı hizmetler veren ve kalıcı eserler kazandıran İstanbul Büyükçekmece ilçesi Belediye Başkanı HASAN AKGÜN, öyle düşünenlerden değildi.

     Akgün, üstlendiği öteki iş ve hizmetleri aksatmadan yürütürken, gençlerin okuma, çevrenin de okul ihtiyacını, yürüttüğü asli işlerin içine kattı ve okul binası yaptırmaya başladı.

     Büyükçekmece’yi, huzurlu ve rahat yaşanabilecek bir cazibe merkezi haline getiren Akgün, okul yapımındaki hızını hiç kesmemiş gibi görünüyor.

    Edinilen bilgilere göre, Büyükçekmece’de “çok sayıda” denilecek  kadar okul yaptıran Akgün, önümüzdeki yıl ilçesine daha 2 yeni okul yapımını planlarken, Büyükçekmece’nin eskiden bağlı olduğu komşu ilçe Çatalca’ya da bir okul yaptırmayı, ayrıca planlamış durumda.

      Akgün, bunlara ilaveten, Makedonya’daki soydaşlarımıza da, acilen ihtiyaç duydukları bir okulu yaptırmaya karar vermiş. Burada yaptıracağı okulun adı ise, “Mustafa Kemal İlköğretim Okulu” olacakmış.

      Önümüzdeki 2017 yılında Büyükçekmece Tepecik’e, Kumburgaz’a,  Çatalca Belediyesi ile işbirliği yapıp Çatalca’nın Akalan Köyü’ne de birer okul olmak üzere toplam 4 okulu yaptırıp hizmete sokmayı planlayan Belediye Başkanı’nın şimdi, öteki ilçe Belediye Başkanlarına örnek olması bekleniyor.

                       PEKİ, BELEDİYE HİZMETLERİ, NASIL GİDİYOR?

   Yaptırdığı ve yaptıracağı çok sayıda okulla adı “Okulcu Hasan”a çıkan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, esas görevinden olan Belediye hizmetlerini de, hiç ihmal etmiyor.

     Büyükçekmece’de görüştüğüm çok sayıda vatandaş, Akgün’ün hizmetlerinden çok memnun olduklarını, Büyükçekmece’yi gerçekten “yaşanabilir” bir bölge haline getirdiğini, yaptığı her işten halkı bilgilendirdiğini, kurduğu iyi bir ekiple çalıştığını, esasen kendisinin bir “Şehir Planlamacısı” olduğunu ve bunun eğitimini aldığını, hemşerilerine karşı her bakıma yakın ilgi ve hoşgörü ile davrandığını. esnafa karşı da büyük ilgi ve kolaylık gösterdiğini, yakında hizmete açılacak olan yeni Belediye binası ile hizmetlerinin daha da artacağına inandıklarını, görevine devam etmek istediği takdirde, tekrar seçilebileceğini ve daha pek çok konuda, takdir ve memnuniyetini bildirdiler.

                       SAHİL GÜZEL, PARK VE BAHÇELER GÜZEL

   Büyükçekmece’de uzunca bir alan kaplayan deniz kıyısının, iyi bir gezinti alanı haline getirildiğini, Hasan Akgün’ün burada da halkı memnun ettiğini söyleyen vatandaşlar, Belediye bünyesindeki Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün de iyi çalıştığını ve oluşturulan yeşilliğin, süs bitkilerinin ve heykelciklerin şehri güzelleştirdiğini, ancak bunların daha iyi bakılmaları ve de korunması  gerektiğini söylüyorlar.

    İlçedeki araç trafiğinin de  şimdilik düzenliği olduğunu söyleyen Büyükçekmeceliler, araç sayısının artmasıyla  bazı yollarda trafiğin sıkıştığını, dar olan sokaklara araçların çift yönlü (yolun iki tarafına da) park etmeleri sebebiyle, karşılıklı araç geçişlerinin olamadığını ve trafiğin bu sebeple tıkandığını, buna mutlaka bir çare bulunmasını istiyorlar.

    Halkın, mal ve can güvenliğinin sağlanmasıyla trafiğin düzenli işlemesi, her ne kadar Emniyet teşkilatına ait olsa da, Belediye Zabıtası’nın da halka bu konuda destek vermesini isteyen vatandaşlar, Zabıta’nınsa görevini gereği gibi yapmadığını, Başkanın bu durumu bilmesini ve buna müdahil olmasını  istiyorlar.

     Başkandan memnun olan kimi esnafın, dükkanlarının önlerine eşyalarını yığarak kaldırımları yani yayaların geçişlerini, hatta kimi yolları bile tıkadığını vurgulayan vatandaşlar, Başkanın kısa sürede buna çare bulmasını ve Belediye Zabıtası’nın, bu konuda da görevini yapmasını istiyorlar.

                   “OKULCU HASAN”A, DESTEK VERMEK LAZIM!

     Değerli okuyucularım; Bir eğitimci ve uzun yıllar İstanbul’un eğitim işlerine yön vermeye çalışmış bir kişi olarak, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün, eğitime önemli ölçüde destek veren bu anlayışını ve çalışmalarını takdirle karşılıyorum.

      Halkımızın da, kendisine destek vermesini arzu ediyorum.

    Asli görevi olmamasına karşın, çevresine çok sayıda okul kazandıran Akgün’e “Okulcu Hasan” denmesini de, çok doğru buluyorum.

    İstanbul’daki öteki Belediye Başkanları’nın da Hasan Akgün’ü örnek almalarını, maddi imkanları giderek artan Belediyelerin, diğer hizmetlerinin yanında,bölgelerinin okul binası ihtiyacının karşılanması için de gayret göstermelerini, halk olarak bekliyoruz..

      “Okulcu Hasan”a sağlıklı uzun ömürlerle birlikte, okul yaptırmaya devam etmesini, aynı partiden olan öteki ilçelerin, yollarını bile bir türlü yaptıramayan Belediyelerine örnek olmasını  diliyorum. Devam edecek.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.03.2018
Bugün
- 11°
Perşembe
- 12°
Cuma
- 12°
Tekirdağ

Güncelleme: 28.03.2018
İmsak
05:26
Sabah
06:54
Öğle
13:22
İkindi
16:51
Akşam
19:38
Yatsı
20:59
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı