Bugün - 20 Ocak 2018 Cumartesi
Tekirdağ 13°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Köşe Yazıları SARAY ÇERKEZKÖY TEKİRDAĞ ÇORLU KAPAKLI ULUSAL HABERLER SAĞLIK SPOR 
 
Haber Detayları

Tekirdağ’ı Neden Cezalandırıyorsunuz?

Tekirdağ’ı Neden Cezalandırıyorsunuz?

TEKİRDAĞ Haberi - 01 Kasım 2017 Çarşamba - 17:54
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Vergi ödemede ilk on sırada bulunan Tekirdağ’ın, 2016 yılında bütçeden yapılan 138 milyon TL’lik yatırımla iller arasında 46’ncı sıraya kadar indiğine dikkat çeken CHP’li Öztrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a “Tekirdağ’ı neden cezalandırıyorsunuz?” diye sordu.

 CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçenin geneli üzerinde yapılan görüşmelerde, büyüme rakamlarıyla ilgili Hükümetten gelen çelişkili ifadelere dikkat çekti. Yapılan açıklamalarda bahsedilen büyüme rakamlarının vatandaşın gerçekleriyle uyuşmadığını belirten Öztrak, konuşmasında özetle şunları söyledi:

 TÜİK’E AYAR MI VERİLİYOR?

Çift haneli büyüme rakamlarından bahsediliyor. Fakat ben vatandaşla konuştuğum zaman böyle bir büyümenin emarelerini göremiyorum. Acaba TÜİK’e ayar verilerek büyüme rakamları yükseltilmeye mi çalışılıyor? Bir program getirmişsiniz. Bütçenin vergi gelirleri 2017 yılında 2016’ya göre Gayrisafi Yurt İçi Hasılaya oran olarak yüzde 0,4 düşmüş. Eğer gerçekten yüzde 7 büyüme olacaksa, eğer gerçekten çift haneli büyüme olacaksa bu vergi gelirlerinin çok daha hızlı artmış olması lazım. En azından katma değer vergilerinin patlıyor olması lazım. Artmıyor, yani o zaman bu bütçe doğru değil. Vergilerde GSYH’ya oran olarak 0,4 puanlık düşüş var. Vergilerde bu kadar büyük bir indirim olduğunu ben tahmin etmiyorum.

 EKONOMİ BASKILARA AÇIK HALE GELDİ

Ekonomide işler düzgün gittiğinde Adalet ve Kalkınma Partisinin ekonomi politikaları nedeniyle düzgün gidiyor ama kötü gittiği zaman, “Dışarıdan birtakım Türkiye’ye karşı komplolar düzenleniyor... Türkiye şahlanır giderken ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar” diye bir yaklaşım var. Dışarısı bize çelme takmaya çalışabilir, birtakım şeyleri yapmamız için ekonomiyle ilgili baskılar kurabilir ama eğer ekonominiz bu baskılara açıksa bunu yapar. İşte ekonomiyi bu rüzgârlara açık hâle getiren, bu baskılara açık hâle getiren nedir diye baktığımız zaman, tamamen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin borçlanma politikaları, geçmişte izlediği ekonomiyi borçla şişirme siyasetinin sonucunda bu tablo karşımıza gelmiştir.

 BORCU MİLLETİN SIRTINA YÜKLEDİLER

Dış borcumuz 2002 yılında 130 milyar dolar, 2017’nin ikinci çeyreğinde 432 milyar dolar. GSYH’ya oran olarak yüzde 50’nin üzerinde bu bir rekor. Sıcak para stoku yani yabancıların mevduatı artı kısa vadeli borç toplamı 292 milyar dolar, oran yüzde 34,5, bu da bir rekor. Kamunun, reel sektörün ve hane halkı borçları toplamının GSYH’ya oranı 2002 yılında yüzde 94,3; 2017 ikinci çeyrek yüzde 107,4. Şimdi, siz diyeceksiniz ki: “Devletin borcunu yarı yarıya aşağıya çektik, nasıl çıkıyor bu rakam?” Yüzde 71,5’tan yüzde 31’e çekmişsiniz, doğru ama reel sektörün borcu yüzde 21’den gayrisafi yurt içi hasılaya oran olarak yüzde 60’a çıkmış. Bunun büyük kısmı da dövizli borç. Yine hane halkının borcu yüzde 1,8’ten yüzde 16,1’e çıkmış. Yani devletin sırtından borcu almışsınız, milletin sırtına yüklemişsiniz ve borç yükünü de artırmışsınız. Bu kadar borçla bu işe girdiğiniz andan itibaren dışarı da sizi sıkıştırmaya başlar. Çünkü siz, ekonomiyi dışarıdan gelecek olan paranın durması hâlinde takla atmaya açık bir ekonomi hâline getirmişsiniz.

 KİMSEYİ İKNA EDEMEZSİNİZ

Kamu açıklarındaki büyümeyi önlemek için gelecek yıl 76 milyar Türk liralık ilave vergi almaya çalışıyorsunuz. Biz “Vergi almayın, tasarruf yapın” diyoruz. Başbakan da “Artık şaşaa ve debdebe dönemine son veriyoruz” diyor. Demek ki bir şaşaa ve debdebe dönemi varmış. Hemen saraydan ses geliyor “İtibardan tasarruf olmaz”. Bunlar olacak işler değil, bir müddet sonra insanları ikna etmekte, bu politikaların etrafında bu politikalara uyum sağlama konusunda ikna etmekte giderek zorlanırsınız.

 FAİZLER ALDI BAŞINI GİTTİ

Bakın, orta vadeli programda bütçeyle ilgili olarak bir kur tahmini yapmışsınız; 2018’de 1 dolar 3,73 TL. Şu an sene 2017, durduğumuz yer 3,80 TL. Bu getirdiğiniz bütçenin dengeleri şimdiden bitmiş durumda. Bu sene için 61 milyar TL’lik bir bütçe açığı tahmin ediyorsunuz ama 89 milyar TL’lik borçlanma limiti istiyorsunuz. Bunu kim açıklayacak? Ayrıca Merkez Bankası’nın kasasında 30 milyar TL para tutma ihtiyacı neden ortaya çıktı? Devlet olarak tahvile tefeci faizi ödüyoruz, ondan sonra faizden şikâyet ediyoruz. Merkez Bankası piyasalara yüzde 12’yle likidite veriyor. “Faizleri düşüreceğim” dediğiniz yerde faizler aldı başını gitti.

 BÜTÇEDE MANEVRA ALANI KALMADI

Mali disiplini zorlayarak kredi genişlemesiyle şişirilen bir ekonomide büyüme devamlı olmaz, istihdam da yaratmaz. Dolayısıyla, bu sene büyüme hesap hikâyeleriyle belki yüzde 7 olabilir ama vatandaş böyle bir şey hissetmiyor. Önümüzdeki dönemde yüzde 5,5 büyümeleri bile tutturmak son derece zor olacaktır. Son beş günde benzinin litresine 21 kuruş zam yaptınız, motorinin litresine de 17 kuruş zam geldi. Hükümet yapmıyor, piyasada belirleniyor ama sizin elinizde bir araç var. Siz özel tüketim vergisini düşürerek bu fiyat artışlarının vatandaşa yansımasının önüne geçebilirdiniz ama bütçede bunu yapacak manevra alanınız dahi kalmamış.

 ÇİFTÇİYE BORCUNUZU ÖDEYİN

Bir kanun çıkardınız, “Her yıl tarıma GSYH’nın yüzde 1’i kadar destek vereceğim” dediniz. 2007-2016 döneminde verdiğiniz destek GSYH’nın yüzde 0,48’i, 1 falan değil, 0,48. Çiftçiye ödenmesi gereken 81 milyarı ödemediniz ama bu sene yine bütçede, 2018 bütçesinde çiftçiye GSYH’nın yüzde 0,4’ü oranında destekleme ödemesi yapmayı öngörüyorsunuz. Yani Hükümetin her bir çiftçi ailesine 36 bin lira borcu var, ödeyin şunu.

 TEKİRDAĞ’I NEDEN CEZALANDIRIYORSUNUZ?

Son olarak da söyleyeceğim memleketim Tekirdağ’la ilgili. 2014 yılında bütçeden Tekirdağ’a 154 milyon yatırım yapmışsınız, 154 milyon 

 

 
Anahtar Kelimeler:Tekirdağ’ı, Neden, Cezalandırıyorsunuz,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 3263
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer TEKİRDAĞ Haberleri
Arazi Yönetimi, Akıllı Kentler, Kent Bilgi Sistemleri Konferansı Düzenlendi
Yüceer 'Bu ne gelmez bir son"
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Kaldırım İşgali Yapan 620 Araca Ceza Kesildi
Ökten Adaylığını Duyurdu
Becerir 2017 Yılını Değerlendirdi
Doğumunun 177. Yılında Anıldı
Diğer Başlıklar

İmar Planları Neyi Bekliyor?
ÖSAL, Edirne Gezisi
Saray Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Yetimlerle İlgili Proje
Saray’da Planlı kesintiler
Saray'da 'Halkla Buluşma Günleri' Toplantısı
7 Bin 992 Öğrenci Karne Aldı
İmzalar, Yolda
Metabolit Tanıtımı Yapıldı
Uluslararası Avrasya Sirki, Saray’da
Ösal Fabrika Gezilerine Bu Yıl Da Devam Ediyor
Resmi İlan

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Tekin Sönmez
Sarı Öküz Hikayesi!
Değerli okuyucularım, Aslanla-Öküz 'sava...
Naci AKAY
Cami Yaptır, Günahtan Kurtul(!)
17-25 Aralık yolsuzluğuna bulaşan eski Bakan Erdoğ...
Nazmi METİN
Medya Paylaşımları
Düşüncelerinde ve görüşlerinde...
Mehmet Demirbaş
SENİ DUYMAK
SENİ DUYMAK . Sensizliğin sesi Kulaklarımı sağ...
Mustafa Aydın
İYİ Kİ NAZMİ ÇOBAN VAR!
‘Uluslararası’ ‘en güzel&rs...
Sevilay İLTER
ACILARIM BENDEN BÜYÜKTÜ
Çocukluğum , hep aynı yıldızlar altında ge&...
Hasan Hüseyin YALVAÇ
MERAKSIZ
‘Meraklı Melahat’ diye sık kullandığım...
Cevdet Aktaş
SARAY BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ, “DEMOKRASİDEN MAFYOKRASİYE GEÇİŞİ”
         ...
Hava Durumu ( Tekirdağ )
Bugün
5°°C - 13°°C
Pazar
7°°C - 10°°C
Pazartesi
6°°C - 8°°C
Salı
-1°°C - 3°°C
Namaz Vakitleri ( Tekirdağ )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:5208:2313:2815:5618:2019:44

20 Ocak 2018 Cumartesi
Röportajlar
Yüksel; “İş Bilmezliğin Örneği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi”
Cüneyt Yüksel ve Özkan Yaman’ın cevapları şu şekilde; Saray’a ziyaretinizin sebebi nedir? Bugün ilçemizde teşkilatlarım...
»
»
»
Tarihte Bugün
1639 - Sultan Birinci Mustafa Han'ın vefatı
1895 - Dar'ul-aceze'nin kuruluşu
1993 -  Bill Clinton, ABD Başkanlık Görevini Resmen Devraldı.
630 -  Peygamberimizin Mekke'yi Zaptı.
1921 -  İlk Teşkilatı Esasiye Kanunu'nun(ANAYASA)Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce Kabul Edilmesi.
1895 -  Darülaceze'nin Kuruluşu.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Sabrı olmayanlar ne kadar fakirdirler.
(Shakespeare)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(127 Online) 0,89ms