301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Ağustos 2017 - Cuma 11:12 Bu haber 9100 kez okundu
 
Yüksel; “İş Bilmezliğin Örneği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi”
Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel ve Saray İlçe Başkanı Özkan Yaman, Ak Parti Saray İlçe Binasında gazetemiz muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Yüksel, Çerkezköy’de yapılan güzergah değişikliği sonrası yaşanan kriz, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın İller Bankasından gelen ödeneklerin kesilmeye başlandığı iddiası ayrıntılı bir şekilde cevap verirken, Özkan Yaman’da geçen yıl düzenlenen festivalde nerelere, ne kadar meblağda boş yere faturaların kesildiğini önümüzdeki hafta açıklayacaklarını belirtti.
SARAY Haberi


Cüneyt Yüksel ve Özkan Yaman’ın cevapları şu şekilde;

Saray’a ziyaretinizin sebebi nedir?

Bugün ilçemizde teşkilatlarımızla birlikte temayül çalışması yapıyoruz. Biliyorsunuz Özkan başkanım üç yıldır bu görevi çok ciddi anlamda emek vererek, zaman harcayarak Allah’a hamdolsun bir önceki ilçe başkanından aldığı bayrağı daha ileri taşımak için var gücüyle çalıştı. Artık bana yeter dedi üç yılımızı verdik bizden sonraki arkadaşlarda bu bayrağı daha ileri götürmek için çalışacaklar dedi.  Ben sizin gıyabınızda bütün hemşehrilerimin huzurunda ilçe başkanıma teşekkür ediyorum. Gerçekten Saray’da elinden ne geliyorsa vakit harcayarak ciddi anlamda doğru bildiklerini doğru şekilde anlatarak siyaseti en iyi şekilde yapmaya çalıştı. Yalnız siyasette ben kenara çekildim demek yok bir yerde işin ucundan tutarak devam edecek.  Ama bugün için bir bayrak değişimi olacak bundan sonraki süreçte. Teşkilatımızla istişare yapıyoruz, istişareler neticesinde doğru bir adayla yolumuza devam etmek istiyoruz. Çünkü bizim hedeflerimiz var. 2019 Mart ve Kasım ayındaki seçimlerde özellikle Tekirdağ yerelinde Saray’ı artık bu tarihinden kurtarmak istiyoruz. Saray’a iyi bir Ak Partili Belediye Başkanı gerekiyor. Saray’ın kaldırımlarını görüyorsunuz, yollarını görüyorsunuz, her tarafı çukur. Bizim hatta bir tabirimiz var ‘tarla yolu gibi’ gerçekten de böyle. Saray’ın ismiyle Saray olması gerekiyor, bunu da yapacak kadroların ve ekibin Ak Partide olduğuna inanıyoruz. İnşallah 2019’da çok daha iyi hazırlanarak, Özkan Başkanın getirdiği bayrağı daha ileriye taşıyarak, 2019’da Saray’da Ak Parti’nin bayrağını dalgalandırmak istiyoruz, bütün hedefimiz bu. Bu doğrultuda bugünkü ziyaretimiz bizim koordinatörümüz sayın milletvekilimiz Mehmet Ali Okur ile teşkilatta temayüller yapılacak. İnşallah temayüllerden sonra saha çalışmalarından sonra adaylar değerlendirilecek, Genel Merkezimizde biz bu isimle devam etmek istiyoruz diye açıklamasını yapacak biz ona göre de yolumuza devam edeceğiz.

BÜYÜKŞEHİR’İN KOORDİNASYONSUZLUĞUNUN FATURASINI BİZİM MİLLETİMİZ ÇEKİYOR

Çerkezköy, Kapaklı ve Saray Belediye Başkanlarının güzergah değişikliği sonrası yaptıkları açıklamaları nasıl yorumluyorsunuz?

Ben bununla ilgili Çerkezköy’de de bir açıkla yapmıştım. Kaldı ki açıkçası aynı siyasi partinin üç tane belediye başkanı. Saray ve Kapaklı mağduriyetini dile getirmek için defalarca kez konuştuklarını ama çözüm üretilmediğini anlatıyor, Çerkezköy Belediye Başkanı hayır kardeşim bu böyle olmaz böyle olması lazım diyor. Başlarında bir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağlı bir UKOME var, maalesef bir çözüm alınamıyor. Ne oldu bakıyorsunuz üç tane CHP’li belediye başkanı birbirine girmiş bir tanesi diğerlerini şov yapmakla suçlamış, dışarıda daha farklı söylemlerde geçiyor, üzüldüm de açıkçası. Yani, Saray’ın Kapaklı’nın Çerkezköy’ün hepsine bağlı olduğu durumda neden aynı siyasi görüşü paylaşan, aynı belediye Büyükşehir’de onlarda onunla birlikte dört tane, neden oturup uzlaşma sağlanamıyor, neden insanlar mağdur ediliyor? Bunu anlamak mümkün değil. Ama vatandaşlarımız bununla ilgili nedeni merak ediyorlarsa ben bunu çok açık bir şekilde söyleyebilirim; Büyükşehir Belediyesi’nin başta Kadir başkanımın bu organizasyonu doğru yürütememesiyle alakalı. Bir senfoni orkestrası düşünün şef başında, şef orkestrayı doğru yönetirse güzel ses çıkar. Maalesef 11 belediyemizin hepsinde aynı sıkıntılar var, başta 12. Belediyemiz CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlığının gerek bütçe dağılımında gerek UKOME kararlarında gerek yatırım kararlarında gerek TESKİ yatırımında her birinde düzensiz ve vatandaşların taleplerine göre proje yönlendirmesi yapamadığından kaynaklı belediyelerde sıkıntılar var. Ben Çerkezköy’de de anlatmıştım. Bu yanardağın daha patlamamış hali. Yanardağ şuan sadece pofkuruyor. Asıl yanardağ bundan sonra patlayacak, neden? Çünkü iki yıllık süreçte belediyelerin her biri kendini vatandaşa göstermek için emek sarf edecekle, uğraşacaklar. Ama yatırımların yüzde 70’ini yüzde 80’ini ben yapıyorum diyor Büyükşehir Belediye Başkanı. Yüzde 70-80’inin bütçesi bir katrilyon 400 trilyon bütçeniz var ve siz bu bütçeyle 11 belediyenin yatırımlarını be n yapıyorum diyorsunuz. Merak ediyorum CHPli ilçe başkanlarına da bunu soralım, eğer biz bu yatırımlardan memnunuz diyorlarsa bize anlatsınlar bizde ona göre konuşalım. Bir katrilyon 400 trilyonluk bütçenin Saray’a ayrılan kısmını merak ediyorum. Saray neden bu halde? Saray’ın köyleri berbat durumda yani eski adıyla şimdiki mahallelerle, Saray’ın merkezi berbat durumda. Bir bakıyorsunuz yeni yapılan yer tekrardan kazılıyor. Dolayısıyla bu belediye başkanlarının kendileri arasındaki tartışmanın sebebi Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır, UKOME’nin bütün Tekirdağ’da olduğu gibi vatandaşların talep ve istekleri doğrultusunda ihtiyaçları doğrultusunda kararlar almamasıdır. Aynı şekilde biz bunu Çorlu’da da yaşadık, Süleymanpaşa’da da yaşadık. Halende yaşamaya devam ediyoruz. Şimdi bakıyoruz Çerkezköy’de de yaşıyoruz, bakıyoruz Saray ve Kapaklı’da bundan etkileniyor. Hepimiz birbirimize bağlıyız. Büyükşehir’in koordinasyonsuzluğunun faturasını bizim milletimiz çekiyor. Durum bundan ibaret.

İŞ BİLMEZLİĞİN BİR ÖRNEĞİ TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

CHP Tekirdağ Milletvekili geçtiğimiz günlerde Saray’da katıldığı programda CHP’li Belediyelerin İller Bankasından ödenek alamadığını iddia etmiş, örnek olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesini göstermişti. Kadir Albayrak bu iddiayı doğrulamış, yeni hizmet binasının yapımı için İller Bankası’ndan gelmesi gereken ödeneklerin kesildiğini söylemişti.

Biz bu konuyla ilgili daha öncede bir açıklama yapmıştık. Bir katrilyon 400 trilyon TESKİ ile beraber bütçesi olan bir Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden bahsediyoruz. Gerçekleştirdikleri rakamlar 800 trilyon civarında. Bütçeniz bir katrilyon gerçekleştirdiğiniz 800 trilyon civarında. Şimdi siz bir belediye olarak bir bütçe oluşturuyorsunuz. Sizin gelirleriniz yıl içinde bu kadar olacak, giderleriniz de bu kadar olacak, buna karşılıkta yatırımlarımızı yapacağız diyorsunuz. Şimdi siz gelirlerinizi elde edemiyorsanız veya gelirleriniz var da tahsil edemiyorsanız veya yatırım programlarınızı doğru yapamıyorsanız, İller Bankası da diyecek ki karşılığı olmayan yani bir proje sunuyorsunuz bu projeyi yapmak içinse eyvallah. Ortaya koyuyorsunuz bunu gelirinize göre değerlendiriyorsunuz. Çünkü yılbaşında sizin ne kadar bütçeniz olacağını az çok tahmin edebilirsiniz çünkü kendiniz oluşturuyorsunuz. Derseniz ki bir oluşturduğumuz bütçeyi gerçekleştiremiyoruz siz o zaman doğru bütçe yapamıyorsunuz. Siz doğru bütçe yapamıyorsanız bunun faturasını İller Bankası’na kesmek doğru mudur tartışılır. Bizim önceliklerimiz 220 trilyonluk bir büyükşehir belediye binası mıydı? Saray’ın bu kadar eksiği varken, Saray bu kadar yaşanmaz haldeyken, sadece Saray ölçeğinde bakmayalım diğer ilçelerimizde de aynı şeyler geçerli. Biz ödenek alamıyoruz demenin arkasına sığınmak doğru değil. Kadir Başkan gelsin bunu basının önünde konuşalım. Geçenlerde de kendisine söyledim, siz 12 belediye başkanı ile gelin bende dahil 12 başkanımla geleyim, CHP’de gelsin MHP’de gelsin her şeyi açık açık konuşalım. Bir sürü iddialar var belediyelerle ilgili yani sizin bütçeniz 80 trilyon bir bakıyorsunuz 70 trilyonluk ihaleye çıkıyorsunuz. İller Bankası veya birileri sormaz mı bu parayı nerden bulacaksın diye. Maalesef iş bilmezliğin bir örneği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi. Biliyorsunuz geçen günlerde yapılan bir ankette de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sonuncu çıktı diye hatırlıyorum ne kadar başarılı olduğunu görüyorsunuz. Bir daha seçilmesini ister misiniz sorusuna memnun değilim diyenleri oranı yüzde altmıştı anketlerde. Ben yine buradan tekrar ediyorum Saray’da da bunu yapabiliriz Büyükşehir Belediye Başkanımızla kol kola gezelim Saray’ın caddelerinde sokaklarında soralım Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden memnun musunuz diyelim. Kendi söylediği yüzde 70-80 yatırımları ben yapıyorum diyor. Ben iddia ediyorum vatandaşın yüzde 70-80’ni biz Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarından hizmetlerinden daha doğrusu hizmet olmadığı için memnun değiliz diyeceğine inanıyorum.

 

ÖDENEK ALAMIYORUZ DİYE BİR ŞEYİN ARKASINA SIĞINMAK FAİK BEYE ÖZGÜ BİR ŞEYDİR

Ödenek alamıyoruz diye bir şeyin arkasına sığınmak ancak Faik beye özgü bir şeydir. Biliyorsunuz yerel seçim öncesinde de Faik bey demişti ki ‘Ben tarlaların satışına izin vermeyeceğim tarlalar bizim onurumuzdur’ demişti. Ama bakıyorsunuz bugün köy tarlalarının hepsi satılıyor. Faik bey Tekirdağ’ın milletvekili yerel seçimler öncesinde böyle bir söz verdin neden satışlara yol veriyorsunuz? Diye sorar vatandaş ki soruyor da. Şimdi kendi belediyeleriniz arasındaki uyumsuzluk anlaşmazlıkları başkalarının üzerine fatura kesmek doğru değil. Ben buna inanmıyorum katılmıyorum da gerekirse bütün herkesin önünde yapalım bu toplantıyı.

SARAY’IN GERÇEK İHTİYAÇLARI DURURKEN NERELERE PARALAR HARCANMIŞ AÇIKLAYACAĞIZ

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası bir festival yapıldı. Ama buna ilginin olduğunu söylemek yanlış olur, alandaki kalabalıktan görünen o. Geniş kapsamlı bir festivalin yapılamamasının nedenini Nazmi Çoban, “İmkanımız yok” şeklinde açıklıyor. Ama geçtiğimiz yıllarda yapılan festivallerde yüksek meblağlı faturaların kesildiği iddiaları zaman zaman gündeme geliyor. Sizin bilginiz var mı bu konuda?

Biz geçtiğimiz hafta meclis üyelerimizle tartıştık. Daha öncede belediyeden bunların harcamaları ile ilgili bilgiyi istemiştik. O bilgileri nihayetinde aldık, geçen yılın festival harcamaları ile ilgili. Onları da sizlere önümüzdeki hafta meclis üyelerimizle birlikte basın açıklamasında paylaşacağız. Ne kadar yerinde harcamalar yapılmış, ne kadar yüksek rakamlı faturalar kesilmiş, Saray’ın gerçek ihtiyaçları dururken nerelere paralar harcanmış meclis üyelerimizle birlikte sizlere ifade edeceğiz.  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Yağışlı
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Çarşamba
- 11°
Tekirdağ

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:52
Sabah
08:23
Öğle
13:28
İkindi
15:57
Akşam
18:21
Yatsı
19:45
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı